Európska únia pripravuje 14. balík sankcií voči Rusku za jeho pokračujúcu agresiu proti Ukrajine. Nový balík sankcií bude zahŕňať represívne opatrenia proti aktérom, ktorí obchádzajú existujúce sankcie voči Rusku. Informuje web Európskej únie.
Od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022 uvalila EÚ na Rusko rozsiahle a bezprecedentné sankcie. Tieto sankcie dopĺňajú opatrenia, ktoré už boli voči Rusku uvalené od roku 2014 po anexii Krymu a nedostatočnej implementácii dohôd z Minska.
Sankcie zahŕňajú cielené reštriktívne opatrenia (individuálne sankcie), ekonomické sankcie, diplomatické opatrenia a vízové opatrenia. Cieľom ekonomických sankcií je uvaliť na Rusko tvrdé následky za jeho činy a účinne zmariť schopnosť Ruska pokračovať v agresii.
Zároveň dodal, že zoznam osôb a subjektov, ktorých majetok v EÚ má byť zmrazený, sa pravdepodobne opäť rozšíri
Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis uviedol, že EÚ už začala pripravovať 14. balík sankcií voči Rusku. V rámci balíka pravdepodobne dôjde aj k ďalšiemu rozšíreniu zoznamu osôb a subjektov, ktorých majetok v EÚ bude zmrazený. Konkrétne návrhy predložia na budúci týždeň členským štátom Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) a Európska komisia.
EÚ prijala svoj 13. balík sankcií 23. februára, deň pred druhým výročím rozsiahlej invázie. Informuje Kyiv Independent.
Zameraný je na 106 jednotlivcov a 88 firiem podieľajúcich sa na činoch, ktoré narúšajú alebo ohrozujú územnú celistvosť, suverenitu a nezávislosť Ukrajiny. Informuje RBC-Ukraine.
Sankcie boli tiež uvalené na tovar, ktorý môže prispieť k technologickému posilneniu ruského obranného a bezpečnostného sektora. Konkrétne išlo o komponenty na vývoj a výrobu dronov. Dlhodobé trvanie majú ďalekosiahle ekonomické sankcie, ako napríklad zákaz dovozu ropy, uhlia, ocele, zlata a luxusného tovaru, ako aj represívne opatrenia voči bankám a finančným inštitúciám.