VIDEO: Na ruskom juhu vyčíňajú storočné záplavy. Evakuovaní tušia, že budú okradnutí

Reklama
Na videosnímke, ktorú ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie zverejnilo v nedeľu 7. apríla 2024, ruský minister pre mimoriadne situácie Alexander Kurenkov (druhý zľava) stojí na člne a pozoruje hladinu vody po pretrhnutí hrádze v ruskom meste Orsk. Situácia v meste Orsk, kde po pretrhnutí hrádze vypukli záplavy, je "kritická". Vyhlásil to v nedeľu Kurenkov. V Orsku, ktorý leží pri hraniciach s Kazachstanom, bolo zaplavených 4500 domov. Úrady z mesta dosiaľ evakuovali viac ako 4000 ľudí. Hrádza na rieke Ural Orenburskej oblasti bola vybudovaná v roku 2014. Pretrhla sa v piatok večer po prívalovom daždi. áplavy po pretrhnutí hrádze v Rusku zasiahli aj susedný Kazachstan. Tamojší prezident Kasym-Žomart Tokajev ich označil za potenciálne najhoršiu prírodnú katastrofu v Kazachstane za uplynulých 80 rokov. Zdroj: FOTO TASR/AP

V severnej časti Kazachstanu pokračujú evakuácie kvôli záplavám, ktoré sú najhoršie za desiatky rokov. Evakuovať sa dohromady muselo už 117 000 ľudí, uviedlo kazachstanské ministerstvo pre mimoriadne udalosti. Na presun do bezpečia vyzývajú úrady aj v ruskom Kurgane, ktorý leží neďaleko hraníc s Kazachstanom a kde sa za posledných 24 hodín nebezpečne zvýšila hladina rieky Tobol.

Záplavy sužujú južný Ural, juhozápad Sibíru a severný Kazachstan už takmer dva týždne. Povodne vyvolal rýchlo topiaci sa sneh a silné dažde a prispelo k nim aj pretrhnutie hrádze v Orenburskej oblasti. Voda zaplavila rozsiahle územia v blízkosti riek Ural a Tobol.

V utorok nariadil evakuáciu niekoľkým obciam gubernátor ruskej Ťumenskej oblasti, kde sa rozvodnila rieka Išim. V Kurgane, ktorý je administratívnym strediskom susednej Kurganskej oblasti, je v stredu podľa ministerstva pre mimoriadne udalosti zaplavených 660 domov. Každé dve hodiny tam znejú sirény, ktoré nabádajú na evakuáciu.

„Vezmite deti a vašich blízkych so zdravotným postihnutím či v pokročilom veku, v ohrozených oblastiach nezabudnite ani na domáce zvieratá a odíďte! Nečakajte, kým sa voda priblíži k vašim domovom,“ apelovali úrady na sociálnych sieťach. Podľa gubernátora Vadima Šumkova bolo v Kurganskej oblasti zaplavených viac ako 3. 000 domov a do bezpečia doteraz odišlo viac ako 14 300 ľudí, vrátane 1 833 detí.

Počet evakuovaných v Ťumenskej oblasti zatiaľ činí 435. Gubernátor Alexander Moor však varoval, že z Kurganskej oblasti dorazí povodňová vlna, ktorá by mohla o dva metre prekonať rekord z roku 2017.

Povodne už predtým zaplavili 34 000 domov v Orenburskej oblasti ležiacej o niečo západnejšie. Hladina riek tu začala v nedeľu podľa ruských médií klesať a záplavy poľavovať.

K výzvam poslúchnuť pokynov úradov na okamžitú evakuáciu z ohrozených oblastí sa pridal aj prezident Putin, ktorý počas videoporady s gubernátormi sibírskych regiónov pripustil, že ľuďom bráni v opustení domovov strach, že budú medzitým vyrabované. „Prečo ľudia neodchádzajú? Majú strach, že prídu o svoj majetok, o svoje domy. Musíme ich presvedčiť, že všetko bude ochránené,“ povedal Putin na záberoch, ktoré odvysielala ruská televízia.

AFP dodala, že s obavami z rabovania opustených domov sa jej zverilo niekoľko ľudí postihnutých povodňami.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie