Nezákonnosť potratov na začiatku tehotenstva je v Nemecku neudržateľná. Zhodla sa na tom komisia odborníkov vymenovaná spolkovou vládou. V Nemecku však nemožno očakávať rýchlu zmenu zákona. Kabinet kancelára Olafa Scholza chce správu komisie najprv vyhodnotiť a prediskutovať.
Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach na pondelkovej (15. 4.) tlačovej konferencii vyzval, aby sa diskusia viedla vo vecnej rovine a aby sa v tejto citlivej téme nezaujímali vyhrotené stanoviská. Umelé prerušenie tehotenstva sa v Spolkovej republike stále všeobecne zakazuje. Za určitých podmienok však zostáva beztrestné.
Je to napríklad vtedy, ak sa žene pred zákrokom poskytne odborná rada, žena dostane tri dni na rozmyslenie a potrat podstúpi pred 12. týždňom tehotenstva. Potrat je možný aj vtedy, ak tehotnej žene hrozí smrť alebo vážne zdravotné či psychické komplikácie. Prerušiť možno aj tehotenstvo, ktoré sa začalo v dôsledku znásilnenia. informuje portál Správy RTVS.
V predloženej správe sa výbor expertov zhodol na tom, že možnosť ukončiť tehotenstvo pred 12. týždňom by mala byť legálna. „Nezákonnosť interrupcie v tomto ranom štádiu tehotenstva je neudržateľná,“ uviedla členka komisie Liane Wörnerová. „Zákonodarcovia by mali konať a legalizovať potraty pred 12. týždňom tehotenstva,“ povedala.
Komisia vo svojich záveroch tiež odporučila zvážiť možnosť legálnosti a beztrestnosti potratov do 22. týždňa. Po 22. týždni tehotenstva, keď sa plod považuje za schopný samostatného života, by podľa komisie mal byť potrat v zásade naďalej nezákonný, ale nemusí byť trestný.
Darcovstvo vajíčok a náhradné materstvo
Okrem potratov sa experti zaoberali aj otázkami darcovstva vajíčok a náhradného materstva. Aj v tejto oblasti odborníci odporučili legalizáciu. Komisia sa domnieva, že z ústavných a etických dôvodov nič nebráni takejto liberalizácii v Nemecku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)