Ruský súd nariadil vyplatiť odškodné vo výške 3,8 milióna rubľov (vyše 38-tisíc eur) príbuzným mladého muža, ktorý pred siedmimi rokmi spáchal samovraždu po tom, čo ho mučili v policajnej cele v snahe donútiť ho k falošnému priznaniu k sérii krádeží.
V prípade, ktorý vyvolal celoštátnu pozornosť, súd v autonómnom Tatarstane odsúdil päticu bývalých strážcov zákona z Nižnekamska, mesta s približne štvrť miliónom obyvateľov, ktoré leží asi 1000 kilometrov na východ od Moskvy, za vonných z mučenia Ilnaza Pirkina, ktorého sa tak snažili donútiť priznať sa k sérii krádeží.
Pirkin, ktorý mal 22 rokov, spáchal samovraždu v októbri 2017 krátko po tom, čo ho v Nižnekamsku pustili z „väzenia“. Niekoľko policajtov, vrátane náčelníka protikorupčnej jednotky, bolo v roku 2020 odsúdených na dlhoročné tresty. Niektorým boli vlani tresty zmiernené, uviedla agentúra Reuters.
Mestský súd v Nižnekamsku v pondelok nariadil ministerstvu vnútra, aby za morálnu ujmu vyplatilo tri milióny rubľov (asi 30-tisíc eur) Pirkinovým rodičom a 800 000 rubľov (vyše 8-tisíc eur) Pirkinovej sestre.
Ochrancovia ľudských práv označili verdikt za vzácny prípad vyvodenia zodpovednosti zo zneužitia právomocí. Advokát Sergej Babinec, ktorý stojí na čele organizácie Tím proti mučeniu, označil výšku odškodného za veľmi významnú sumu na pomery ruských súdov, ktoré bežne priznávajú pozostalým kompenzáciu za mučenie vo výške 150 000 rubľov (asi 1 500 eur).
Babinecov tím od začiatku svojej činnosti v roku 2000 zaznamenal 3 591 prípadov porušenia ľudských práv v Rusku a v 167 prípadoch dosiahol odsúdenie úradníkov zodpovedných za mučenie. Vyšetrovatelia zahajujú trestné stíhanie iba v 45 percentách prípadov mučenia, nahlásených skupinou.
„Dúfame, že toto zvýšenie odškodného nie je izolovaný prípad, ale systémová zmena, prijatá s cieľom ochrániť práva občanov, ktorí sa stali obeťou zločinov spáchaných úradnými osobami,“ povedal Babinec.
Pirkin pred samovraždou nahral video, v ktorom tvrdil, že ho policajti odviezli do lesa, kde ho bili. Potom mu nasadili na hlavu plynovú masku, aby ho dusili obmedzovaním prívodu vzduchu. „Samozrejme som podpísal všetky papiere, uisťujúce, že na mňa nebol vyvíjaný nátlak,“ uviedol Pirkin. „Dúfam, že môj čin a toto video s tým niečo v budúcnosti urobia,“ dodal.