V Pakistane zahynulo najmenej 39 ľudí po dňoch nezvyčajne silných dažďov, ktoré sužovali juhozápad krajiny. Niektorí zo zabitých boli farmári, ktorých pri zbere pšenice zasiahol blesk, uviedli úrady. Informoval o tom portál BBC.
Zverejnené fotografie ukazujú pásy poľnohospodárskej pôdy pohltené dažďovou vodou. Povodne a búrky so silnými bleskami narušili aj dodávky energie a dopravné siete.
Pakistan zaznamenal nárast extrémnych poveternostných udalostí, keďže zápasí s dôsledkami zmeny klímy. V roku 2022 bola jedna tretina krajiny úplne zaplavená bezprecedentnými záplavami, ktoré si vyžiadali viac ako 1 700 mŕtvych a tisíce zranených. Milióny ľudí zostali bez domova a bez čistej pitnej vody ešte celé mesiace.
Niektoré z oblastí postihnutých záplavami v roku 2022 sú opäť zasiahnuté nedávnymi búrkami. Keďže sa v najbližších dňoch očakávajú ďalšie dažde, pakistanský Národný úrad pre zvládanie katastrof varoval aj pred zosuvmi pôdy a bleskovými povodňami.
Najľudnatejšia pakistanská provincia Pandžáb utrpela doteraz najvyšší počet obetí, pričom od piatku do nedele zabil blesk 21 ľudí, informovala agentúra AFP. Najmenej osem bolo zabitých v najzápadnejšej provincii Balúčistan, kde úrady vyhlásili výnimočný stav. Školy v provincii dostali príkaz zatvoriť v pondelok a utorok.
Rozsiahle oblasti Pasni, pobrežného mesta Baloch, pokryla dažďová voda. „Pasni momentálne vyzerá ako veľké jazero, keď bleskové záplavy prenikli do ľudských sídiel a hlavných obchodných oblastí,“ povedal Noor Ahmed Kalmati, predseda mestského výboru pre pakistanské noviny Dawn.
Silné záplavy hlási aj susedný Afganistan. Najmenej 33 ľudí zahynulo a stovky domov boli poškodené alebo zničené, informovali v nedeľu afganské úrady.
Vedci uviedli, že globálne otepľovanie pravdepodobne zohralo úlohu pri ničivých záplavách, ktoré postihli Pakistan v roku 2022. Podľa indexu globálneho klimatického rizika OSN je Pakistan tiež piatou najzraniteľnejšou krajinou voči klimatickým zmenám.