Zdá sa, že vraždenie obetí metódou „incaprettamento“, teda priviazanie krku k nohám ohnutým za chrbtom, bolo tradíciou vo veľkej časti neolitickej Európy. Nová štúdia identifikovala vyše tucet takýchto vrážd v priebehu viac ako 2-tisíc rokov.
Štúdia vznikla po opätovnom preskúmaní starovekého hrobu, ktorý bol objavený pred viac ako 20 rokmi v Saint-Paul-Trois-Châteaux pri Avignone v južnom Francúzsku. Hrobka predstavuje jamu, kde sa skladovalo obilie a boli v nej uložené pozostatky troch žien, ktoré tam boli pochované približne pred 5 500 rokmi.
Los primeros agricultores europeos practicaban un asesinato ritual que hoy usa la mafia. A esta tortura, que se conoce como "incaprettamento", una palabra en italiano, es una de las formas más retorcidas que tiene la mafia de matar https://t.co/25ywdGHBrv
— EL PAÍS América (@elpais_america) April 11, 2024
Nová štúdia reinterpretuje v časopise Science Advances polohu dvoch kostier a naznačuje, že tieto osoby boli úmyselne zabité: najprv zviazaním spôsobom nazývaným „incaprettamento“ a potom pochovaním za života, možno pri poľnohospodárskom rituáli.
Vedúci autor štúdie Eric Crubézy, biologický antropológ z Univerzity Paula Sabatiera v Toulouse vo Francúzsku, pre Live Science uviedol, že hrob mal veľa poľnohospodárskej symboliky. Poznamenal, že drevená konštrukcia postavená nad ňou bola v čase slnovratu zarovnaná so slnkom a že v blízkosti sa našlo niekoľko rozbitých kameňov na mletie obilia.
Výskumníci chceli preskúmať myšlienku ľudských obetí v Saint-Paul-Trois-Châteaux. Našli dôkazy o 20 pravdepodobných prípadoch obetných vrážd s použitím metódy incaprettamenta na 14 neolitických (nová doba kamenná) lokalitách z obdobia 5400 až 3500 rokov pred našim letopočtom. Našli tiež dokumenty opisujúce mezolitické (stredná doba kamenná) skalné umenie v jaskyni Addaura na Sicílii, ktoré vzniklo v období 14-tisíc až 11-tisíc rokov pred naším letopočtom.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)