Technológia napreduje míľovými krokmi a tak nečudo, že to, čo sme kedysi videli len vo filmoch, môže byť už dnes okolo nás. Nejde však len o často spomínané lietajúce autá. Môže ísť napríklad o elektrobicykel vybavený umelou inteligenciou, futuristicky priehľadný displej notebooku alebo chytrý prsteň. Áno skutočne, dnes si možno uľahčiť či vyšperkovať život všemožnými technológiami, ktoré sa pravdepodobne čoskoro stanú súčasťou našich životov.
Niektoré technológie budúcnosti mohli uzrieť aj návštevníci najväčšieho svetového veľtrhu mobilnej elektroniky MWC v Barcelone.
Futuristické koncepty
Veľkou témou tohto ročníka boli ohybné displeje, ktoré už nebudú výsadou iba chytrých telefónov, ale ako ukázali výrobcovia, v dohľadnej budúcnosti zmenia elektroniku doslova na nepoznanie. Chytrý telefón, ktorý možno omotať okolo zápästia, má displej s uhlopriečkou 6,9 palca, teda 17,5 centimetra. Časť obrazovky je možné využiť po ohnutí ako stojan, čím sa zobrazovacia plocha zmenší na 4,6 palca, čo operačný systém Android pozná a preskladá podľa toho aj aplikácie.
Možno ho ale používať aj v „rovnej“ polohe alebo si ho „omotať“ okolo ruky.
Galaxy ring
Samsung sa chystá uviesť na trh úplne nový produkt menom Galaxy Ring. Prsteň by mal medzi vynikať dlhou výdržou, veľmi presnými senzormi a špičkovými snímačmi. Tie budú schopné monitorovať srdcový tep a spánkové fázy. S telefónom bude prsteň komunikovať bezdrôtovo prostredníctvom štandardu Bluetooth.
Priehľadný notebook
Notebook Lenovo ThinkBook Transparent Project Crystal je zatiaľ iba konceptom. Zariadenie využíva 17,3-palcovú priehľadnú obrazovku MicroLED, ktorá nemá žiadne okraje. Priehľadná je dokonca aj oblasť klávesnice. Zariadenie by malo pri zapnutej obrazovke fungovať podobne ako bežný notebook, po jej vypnutí ale splynie so svojim okolím.
S podobnou myšlienkou pritom už niekoľko rokov koketujú aj oveľa väčšie spoločnosti, napríklad Samsung či Apple, ktoré si tento koncept nechali dokonca patentovať.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)