Dom Tomia Okamury, člena Poslaneckej snemovne, v Prahe 6 vyvolával už od roku 2013, kedy sa objavili prvé návrhy venezuelského rodáka Christiana Kereza, plno diskusií. Zaznievali aj pochybnosti, či ho príslušné úrady schvália. Nakoniec však „tubusový“ tehlový dom s tromi bytmi a 39 izbami prešiel.
Predseda SPD Tomio Okamura si stavia v pražskom Břevnove netradičný dom, tvoria ho valcovité tubusy. Na Google Maps získal označenie Takešiho hrad či Mešita cirkvi moslimskej.
Architekta Christiana Kereza, rodáka z venezuelského Maracaiba, ktorý vyštudoval architektúru v Zürichu a vo Švajčiarsku aj žije, odporučil bratovi architekt Osamu Okamura. Sám nemal na projekt pre brata čas. Voľba padla na Kerezu. Ten dokonca prišiel do Prahy, aby si prezrel parcelu aj okolie budúceho domu (v blízkosti stojí aj slávna Müllerova vila od Adolfa Loosa), pražskú architektúru a kvalitu práce.
Dom, ktorý navrhol, tak zodpovedá miestnym regulatívom, napríklad žiadny z tubusov neprevyšuje 12,5 metra, takže nakoniec nebol dôvod, aby úradníci stavbu odmietli.
„Christian Kerez mi po niekoľkoročnom stretnutí povedal, že si vybral prácu na mojom projekte predovšetkým z jedného dôvodu, že dostal absolútnu voľnosť, čo nebýva vôbec obvyklé. Dal som mu ju preto, že sám z vlastnej práce viem, že keď som príliš zväzovaný, ťažko môžem odviesť maximálny výkon,“ vysvetlil už pred niekoľkými rokmi Tomio Okamura pre iDNES.cz.
Dnes je jeho dom s tromi bytmi a garážou pre päť áut už hotový. Je v ňom 39 miestností s plochou od 4 do 18 štvorcových metrov a vďaka komplikované dispozícii vo vnútri vzniklo 58 rôznych priestorov, zhrnul web Designboom.
Stavbári sa báli
Náročná stavba, pri ktorej sa rôzne veľké kruhové miestnosti prekrývajú a výška stropov jednotlivých miestností sa pohybuje od 2,35 metrov až po 4,9 metra, vydesila hneď na začiatku polovicu oslovených firiem a preto zákazku odmietli.
Výsledok? Dom, ktorý tvorí tubusy s maximálnou výškou 12,5 metra, svojou hmotou nijako neprevažuje štandardné rodinné domy. Postaviť ho však bolo možno pre stavebné firmy dosť náročné, viac ako polovica z oslovených sa stavby zľakla a odmietla ju.
Zatiaľ čo v Česku budila stavba rozpaky, v zahraničí bola hneď od začiatku „in“: Hneď po vytvorení návrhu bola prezentovaná v prestížnom architektonickom časopise GA (Global Architecture), čo je pri stavbe plánovanej v Českej republike absolútna rarita.
Kruhové priestory vďaka tomu, že postrádajú hrany, vyzerajú ako nekonečné.