Neúrodná soľná púšť v štáte Gudžarát na okraji západnej Indie sa mení na jeden z najdôležitejších zdrojov čistej energie na svete. Za približne 20 miliárd amerických dolárov, teda skoro pol bilióna korún, sa tam stavia najväčšia solárna a veterná farma na svete. Projekt Chavda má za päť rokov začať vyrábať čistú elektrinu pre 16 miliónov indických domácností.
Nový park s udávaným výkonom 30 GW bude mať pre Indiu zásadný význam. Mal by totiž prispieť k zníženiu znečistenia ovzdušia a dosiahnutiu stanovených klimatických cieľov. Zároveň pomôže pokryť rastúce energetické potreby najľudnatejšej a najrýchlejšie rastúcej veľkej ekonomiky na svete, píše portál CNN.
„Na ploche, kde sa bude energetický park nachádzať, nie je žiadna vegetácia, zver ani obydlie. Neexistuje lepšie alternatívne využitie tejto pôdy,“ uviedla vo svojom vyhlásení spoločnosť Adani, ktorá stavia elektrárne.
Za projektom rozkladajúcim sa na 518 štvorcových kilometroch stojí Sagar Adani, výkonný riaditeľ spoločnosti Adani Green Energy. Ten je synovcom známejšími Gautama Adaniho, jedného z najbohatších mužov celej Ázie, ktorého majetok podľa odhadov presahuje hranicu 100 miliárd dolárov. Jeho firma sa radí k najväčším svetovým ťažiarom uhlia a zároveň sa venuje výrobe cementu, prevádzkovaniu prístavov, tepelných elektrární a do skupiny patria aj niektoré médiá.
Kúsok od hranice s Pakistanom
Nové solárne a veterné zdroje vyrastajú len pár desiatok kilometrov od jednej z najnebezpečnejších hraníc na svete, ktorá Indiu oddeľuje od Pakistanu. Odborníci si od energetickej farmy sľubujú, že pomôže so znížením indickej závislosti od uhlia. Z neho sa totiž na území Indie stále vyrába asi sedemdesiat percent elektriny.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)