Českí vedci združení v projekte zvanom Kliešte v meste prišli s prekvapivými výsledkami. Kliešte v mestách, čiže v mestských parkoch alebo na záhradách sú častejšie infikované baktériami, ktoré sú pre človeka nebezpečné a ktoré môžu spôsobovať závažné ochorenia vrátane lymskej boreliózy.

„Kliešte v mestských parkoch sú infikované viac ako tie v prírode,“ píšu parazitológovia z českej akadémie vied spolu s odborníkmi zo zdravotného ústavu v Prahe a VŠB-Technickej univerzity, ktorý sa minulý rok pustili do zberu kliešťov v troch českých mestách, a to v Prahe, Ostrave a v Českých Budejoviciach.

Výsledky z prvej sezóny, počas ktorej zbierali kliešťov v mestskej zeleni ukazujú, že práve mestské kliešte sú pre ľudí nebezpečnejšie ako tie z lesov. Odborníci zistili, že až 26% skúmaných kliešťov v sebe malo baktérie spôsobujúce lymskú boreliózu. To je až trojnásobok hodnoty, ktorú v minulosti namerali kliešťom v lesoch.

„Choroby prenášané kliešťami máme spojené predovšetkým s návštevou lesov, ktoré sú ich prirodzeným prostredím. Ako ukazujú naše výsledky, s týmito infekciami sa môžeme stretnúť častejšie v mestských parkoch, lesoparkoch a na záhradách, než v lesoch. Mestská zeleň tak predstavuje vysoké zdravotné riziko. Pritom len málokto použije repelent pri prechádzke v parku, či sa po návrate z parku skontroluje, či nemá prisatého kliešťa,“ hovorí vedúca českého národného referenčného laboratória pre lymskú boreliózu, Kateřina Kybicová.

Vedci pritom pozorujú vyšší výskyt nakazených kliešťov v mestách už približne desať rokov. Zatiaľ však neprišli na to, prečo sú mestské kliešte nebezpečnejšie a aké opatrenia by mohli znížiť výskyt nakazených kliešťov. Isté je len to, že kliešte v mestách majú radšej menej udržiavané plochy.

Tam, kde sa pravidelne kosí a udržiava sa nižšia tráva, tam sa kliešťom až tak nedarí. V závislosti od jednotlivých lokalít odborníci dokázali zaznamenať od jedného až po 72 kliešťov na meter štvorcový v rôznych parkoch a lesoparkoch dotknutých miest.