Gruzínsky odštiepenecký región Južné Osetsko rokuje o svojom pripojení k Rusku. Informovala o agentúra Reuters s odvolaním sa na správy ruských štátnych médií.
Južné Osetsko, región, ktorý sa odtrhol od Gruzínska a nazýva sa nezávislým štátom, diskutoval s predstaviteľmi Moskvy o tom, že sa stane súčasťou Ruska, uviedla v nedeľu ruská tlačová agentúra RIA s odvolaním sa na predsedu parlamentu Južného Osetska.
Ruskom podporovaný „prezident“ Južného Osetska Alan Gaglojev vlani vyjadril nádej, že dôjde k oficiálnemu začleneniu regiónu do Ruska.
Južné Osetsko sa fakticky odtrhlo od Gruzínska počas vojny z rokov 1991-1992, v období rozpadu Sovietskeho zväzu. Z pohľadu medzinárodného práva je však stále integrálnou súčasťou Gruzínska.
„Diskutujeme o všetkých týchto otázkach v úzkej koordinácii s Ruskom, pričom berieme do úvahy naše bilaterálne vzťahy a zmluvy,“ vyhlásil predseda juhoosetského parlamentu Alan Alborov.
Ak obe strany spoločne dospejú k takejto myšlienke, k pripojeniu Južného Osetska k Rusku, „urobíme to,“ povedal Alborov, ktorého slová citovala ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti.
Ruskom podporovaný „prezident“ Južného Osetska Alan Gaglojev vlani vyjadril nádej, že dôjde k oficiálnemu začleneniu regiónu do Ruska. V Južnom Osetsku sa ako mena používa rubeľ a väčšina jeho obyvateľov akceptovala ruské pasy.
Rusko uznalo Južné Osetsko a ďalší odštiepenecký región Abcházsko za nezávislé štáty v roku 2008 po tom, čo ruské jednotky odrazili gruzínsky pokus o opätovné dobytie Južného Osetska v päťdňovej vojne v roku 2008. Za nezávislé ich uznali aj Venezuela, Nikaragua, Nauru a Sýria.
Okrem neho ich dosiaľ uznala len Venezuela, Nikaragua, Nauru a Sýria. Západ však obvinil Rusko, že fakticky anektovalo Abcházsko a Južné Osetsko, teda jednu pätinu územia Gruzínska, a Tbilisi chce tieto dva regióny späť.
„O všetkých týchto otázkach diskutujeme v úzkej koordinácii s Ruskom, berúc do úvahy naše bilaterálne vzťahy a zmluvy,“ citovala agentúra RIA predsedu parlamentu Južného Osetska Alana Alborova v odpovedi na otázku o možnosti usporiadať referendum o stať sa súčasťou Ruska.