Čínska vláda si pre tento rok kladie za cieľ dosiahnuť hospodársky rast okolo päť percent. Vzhľadom na problémy, s ktorými sa druhá najväčšia ekonomika sveta stretáva, považujú mnohí ekonómovia tieto ciele za dosť ambiciózne. Aj napriek úsiliu čínskej vlády sa totiž nedarí ekonomiku postaviť na nohy.
Problémy ako slabé výdavky domácností, rozkolísaný trh s nehnuteľnosťami, mnohomiliardový prepad akcií, snaha USA obmedziť čínske technologické ambície, rekordnú nezamestnanosť mladých ľudí i rastúce zadlženie majú negatívny vplyv nielen na Čínu, ale sprostredkovane aj na zvyšok sveta.
Agentúra Bloomberg zhrnula hlavné problémy čínskej ekonomiky, dosahy na globálnu ekonomiku a reakciu čínskeho vedenia do niekoľkých základných otázok a odpovedí.
Ako zle na tom Čína vlastne je?
Čína vlani splnila svoj rastový cieľ okolo piatich percent, ale zopakovať ho bude ťažké. Minuloročnému rastu totiž štatisticky napomohla nižšia porovnávacia základňa z roku 2022, kedy čínsku produkciu pridusila striktné pravidlá Zero Covid.
Ekonómovia všeobecne očakávajú, že hrubý domáci produkt tento rok vzrastie približne o 4,6 percenta, mnohí z nich však varujú pred pretrvávajúcimi problémami na trhu s nehnuteľnosťami a defláciou, uvádza agentúra Bloomberg.
Pokles spotrebiteľských cien v januári o 0,8 percenta bol totiž najväčší od roku 2009. Riziká sú skryté aj v zahraničnom obchode. Napriek tomu, že vývoz na začiatku roka vzrástol, Peking stále čelí veľkému tlaku kvôli obchodným reštrikciám zo strany USA.
Prečo klesá export aj výroba?
(Článok pokračuje na ďalšej strane)