Americké úrady vyšetrujú spoločnosť Meta. Môže sa podieľať na obchode s drogami

Reklama
Na snímke logo spoločnosti Meta, ktorá zastrešuje aplikácie Instagram či Threads (Zdroj: TASR/AP)

Americké federálne úrady vyšetrujú technologickú spoločnosť Meta pre jej možné zapojenie do nelegálneho predaja drog a liečiv prostredníctvom jej sietí. V sobotu o tom napísal denník The Wall Street Journal, ktorý hovoril s nemenovanými zdrojmi oboznámenými s vyšetrovaním a má k dispozícii kópie predvolaní, ktoré dostali okrem iného zástupcovia neziskových organizácií skúmajúcich predaj drog na internete.

Meta podľa svojho vyhlásenia s vyšetrovateľmi spolupracuje a uvádza, že nelegálny predaj drog nie je v súlade s jej zásadami.

The Wall Street Journal (WSJ) neupresňuje, do akej miery sa vyšetrovanie týka nelegálneho predaja látok, ktoré medicína považuje za liečivá, a do akej miery nelegálnych drog. Text denníka hovorí o liečivách aj „nelegálnych drogách“.

Dokumenty, ktorých kópia má denník k dispozícii, sú datované vlani. Medzi adresátmi predvolaní bol jeden alebo viac zástupcov výskumnej spoločnosti The Algorithmic Transparency Institute, ktorá sa zaoberala obsahom na sociálnych sieťach Mety súvisiacim s drogami, alebo výkonná riaditeľka Aliancie pre boj so zločinom na internete Gretchen Petersová. Petersová potvrdila, že ju federálne úrady oslovili, ďalej však vec odmietla komentovať.

Americkí zákonodarcovia v posledných mesiacoch diskutujú o dôkladnejších reguláciách sociálnych sietí, ktoré by na ich prevádzkovateľov kládli väčšiu zodpovednosť za obsah zdieľaný tretími stranami. Ministerstvo spravodlivosti sa už v minulosti snažilo presadiť zmenu federálnych protidrogových zákonov tak, aby sa internetová platforma stala spolupáchateľom v prípade, že ju tretia strana zneužije na porušenie zákona.

V roku 2011 sa napríklad spoločnosť Google vzdala zárobku 500 miliónov dolárov (asi 480 miliónov eur) z reklám kanadských internetových lekární, ktoré cielili na amerických spotrebiteľov a de facto propagovali nezákonný dovoz liekov na predpis do Spojených štátov, píše WSJ.

Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) je do vyšetrovania spoločnosti Meta zapojený tiež, hoci vec pre tlač odmietol komentovať.

Nick Clegg, ktorý sa v Mete zaoberá „globálnymi otázkami“, v piatok uviedol, že spoločnosť sa pripojila k americkému ministerstvu zahraničia a ďalším, aby pomohla bojovať s predajom drog na internete a vzdelávala verejnosť o rizikách týchto látok. „Opioidová kríza je ohromným rizikom pre verejné zdravie a žiada si odpoveď všetkých častí americkej spoločnosti,“ vyhlásil Clegg.

Meta vlastní napríklad sociálne siete Facebook, Instagram, WhatsApp alebo Threads.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie