Indická vláda oznámila, že plánuje prijať kontroverzný zákon o občianstve. Jeho kritici upozorňujú, že diskriminuje moslimov. Obávajú sa, že bude podnetom na ich prenasledovanie. Informoval o tom britský portál BBC.
Indická vláda chce uviesť do platnosti kontroverzný zákon o zmene občianstva, ktorý umožní nemoslimským náboženským menšinám z Pakistanu, Bangladéša a Afganistanu žiadať o občianstvo v Indii.
„Tento zákon je určený iba pre tých, ktorí trpeli prenasledovaním po celé roky a nemajú na svete iné útočisko ako Indiu,“ uviedlo k novele indické ministerstvo vnútra. Zákon sa však nevzťahuje na moslimské menšiny, ktoré sa na území niektorých štátov v susedstve Indie tiež stretávajú s prenasledovaním.
Zákon ignoruje na prenasledovaných moslimov
Zákon o zmene občianstva bol jedným z kľúčových predvolebných sľubov vládnucej hinduistickej nacionalistickej strany Bharatiya Janata Party (BJP) premiéra Naréndry Módího pred tohtoročnými parlamentnými voľbami. Novela mení 64 rokov starý zákon o indickom občianstve, ktorý doteraz nelegálnym prisťahovalcom bránil stať sa indickými občanmi – indické úrady ich tak mohli deportovať či uväzniť.
„Premiér splnil ďalší záväzok a uskutočnil sľub tvorcov našej ústavy hinduistom, sikhom, budhistom, džinistom, parsíom a kresťanom žijúcim v týchto krajinách,“ oznámil indický minister vnútra Amit Shah. Odporcovia zákona však upozorňujú na to, že je zákon protimoslimský a porušuje sekulárne zásady zakotvené v ústave, ktorá zakazuje diskrimináciu občanov z náboženských dôvodov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)