Vtáčia chrípka sa územiam na juhu planéty dlho až doteraz vyhýbala. Tohtoročná hniezdna sezóna je už na konci, ekológovia ale majú obavy z tej ďalšej. Vedci totiž zaznamenali výskyt vtáčej chrípky choroby u tučniakov v Južnej Georgii blízko Antarktídy.
Vtáčia chrípka bola potvrdená u desiatich tučniakov v Južnej Georgii, jednom z najväčších svetových rajov divokej prírody. Na britskom zámorskom území severne od Antarktídy už chrípka v minulosti nakazila ďalšie morské vtáky, ale teraz bola choroba preukázaná aj u dvoch druhov tučniakov.
Vedci dúfajú, že bezprostredné dopady nákazy budú obmedzené, pretože hniezdna sezóna na subantarktickom ostrove končí. Obavy však panujú pre budúcu sezónu, kedy sa voľne žijúce zvieratá opäť zhromaždia. Na plážach v Južnej Georgii sa ich môže v jeden moment vyskytovať naraz viac ako milión.
„Južnú Georgiu prirovnávam k Alpám, okolo ktorých je divoká príroda v štýle Serengeti. Koncentrácia divokých zvierat okolo pobrežia je jednoducho fenomenálna – mnoho druhov tučniakov, albatrosov a tuleňov,“ vysvetlil News Norman Ratcliffe, ekológ vtákov z British Antarctic Survey.
Ak by sa vtáčia chrípka na ostrove rozšírila, znamenalo by to z dôvodu vysokej úmrtnosti celosvetový problém. Vysoko patogénna vtáčia chrípka existuje už desiatky rokov, ale južným územím sa vďaka ich odľahlosti dlhú dobu vyhýbala. Kmeň vírusu H5N1 môže spôsobiť smrť nespočetných voľne žijúcich a domestikovaných vtákov.