Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski podľa denníka Bild oznámil, že jednotky Severoatlantickej aliancie (NATO) sú už na Ukrajine. Neuviedol presne, z ktorých krajín títo vojaci pochádzajú. Už skôr povedal, že myšlienka vyslania vojakov do krajiny, na ktorú zaútočila ruská armáda, nie je nemysliteľná. Koncom februára o prítomnosti európskych jednotiek na Ukrajine informoval nemenovaný predstaviteľ.
„Chcem sa poďakovať príslušným krajinám, že podstúpili toto riziko. Ony vedia, ktoré mám na mysli,“ povedal minister podľa denníka Bild pri príležitosti 25. výročia vstupu Poľska do NATO. Približne dva týždne predtým sa nemenovaný európsky bezpečnostný predstaviteľ vyjadril podobne, pričom mal na mysli špeciálne jednotky. „Každý vie, že na Ukrajine sú západné špeciálne jednotky. Len to oficiálne nepriznali,“ povedal vtedy.
Sikorski teraz tiež povedal, že prítomnosť vojsk NATO na Ukrajine nie je nepredstaviteľná. „Oceňujem iniciatívu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, pretože ide o to, že (ruský prezident Vladimir) Putin sa bojí, nie že my sa bojíme Putina,“ povedal podľa ministerstva.
Macron nevylúčil možnosť vyslania zahraničných vojsk na Ukrajinu. Sikorského postoj sa však líši od postoja poľského premiéra Donalda Tuska, ktorý myšlienku vyslania poľských vojakov na Ukrajinu odmietol.
Diskusia o možnosti prítomnosti jednotiek NATO na Ukrajine sa rozprúdila po tom, ako Macron koncom februára na konferencii v Paríži v odpovedi na otázku o možnom nasadení francúzskych vojakov na Ukrajine uviedol, že nič nie je vylúčené. Slovenský premiér Robert Fico bol prvý, kto sa vyjadril k vyslaniu vojenských jednotiek.
Šéf francúzskej diplomacie Stéphane Séjourné spresnil, že Paríž nepošle svojich vojakov na Ukrajinu bojovať, ale plniť iné úlohy. Napríklad na pomoc pri odmínovaní polí alebo na obsluhu vojenských systémov.
V podobnom duchu ako Macron reagovali na Macronove slová aj estónska premiérka Kaja Kallasová a litovský minister obrany Arvydas Anušauskas. Túto myšlienku však už odmietli Nemecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, USA a Česká republika.