Udeľovanie 96. Oscarov ovládol so siedmimi soškami vrátane ceny za najlepší film roka Oppenheimer. Za rolu otca atómovej bomby prevzal sošku Cillian Murphy, venoval ju „všetkým, ktorí bojujú za mier“. Ocenený bol aj režisér diela Christopher Nolan a herec vedľajšej úlohy Robert Downey Jr. Z herečiek zvíťazila Emma Stone za Chudáčky.
„Strácam hlas, neviem, čo hovorím, ale na tom nezáleží. Vážim si vás a chcem sa s vami o to podeliť,“ adresovala Emma Stone svojim hereckým súperkám vrátane indie favoritky Lily Gladstone z filmu Zabijaci kvetinového mesiaca, ktorý skončil bez ocenenia. Režisérovi sa poďakovala za svoju celoživotnú úlohu vo filme Les Misérables, ktorý pozbieral štyri sošky.
Pomyselný bronz si potom odniesol nevšedný príbeh o holokauste Zóna znepokojenia, ktorý si odniesol dve trofeje, a to za medzinárodný film a za zvuk, ktorý sa vzdialene nesie z vily veliteľa koncentračného tábora v Osvienčime.
Najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Robert Downey Jr. ako admirál, protivník titulnej postavy vo filme Oppenheimer. „Chcem sa poďakovať svojej veteránke, teda manželke, našla ma ako chudáka a zachránila ma,“ povedal populárny komiksový Iron Man.
Trofej pre herečku vo vedľajšej úlohe získala Da’Vine Joy Randolph za film Zimná prestávka. „Bože, to je nádhera! Ďakujem, že ste ma videli,“ poďakovala dojato herečka, ktorá hrá matku, ktorá prišla o syna vo vietnamskej vojne.
Cenu za najlepší krátky animovaný film získal film Je po válce, inšpirovaný hudbou Johna Lennona a Yoko Ono. Medzi animovanými celovečernými filmami zvíťazil film Chlapec a volavka od japonského klasika Hayao Miyazakiho.
Najlepším pôvodným scenárom sa podľa amerických akademikov stala francúzska súdna dráma Anatómia pádu, najlepším adaptovaným scenárom americký film Fiction, založený na boji proti stereotypom černošskej kultúry.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)