Archeológovia tvrdia, že na mieste v južnom Nemecku objavili možno najväčší masový hrob, aký bol kedy vykopaný v Európe.
Zhruba 1000 kostier obetí moru sa doteraz našlo v masových hroboch v centre mesta Norimbergu. Podľa expertov môže byť kostier celkovo viac ako 1500, uvádza sa v tlačovej správe.
Pozostatky boli objavené počas archeologického prieskumu pred výstavbou nových obytných budov v meste. Melanie Langbein z norimberského oddelenia pre ochranu dedičstva povedala pre CNN, že bolo identifikovaných osem morových jám, z ktorých každá obsahuje niekoľko stoviek tiel.
„Títo ľudia neboli pochovaní na bežnom cintoríne, hoci sme v Norimbergu určili morové cintoríny,“ povedal Langbein. „To znamená veľký počet mŕtvych ľudí, ktorých bolo potrebné pochovať v krátkom časovom rámci bez ohľadu na kresťanské pohrebné praktiky,“ povedala.
Z tohto dôvodu je epidémia, ako je mor, podľa Langbeina „viac než pravdepodobným“ vysvetlením masových hrobov.
Od 14. storočia v Norimbergu vypukol mor zhruba každých 10 rokov, čo znamená, že je ťažké datovať pozostatky. Archeológovia hroby datujú do obdobia medzi koncom 1400 a začiatkom 1600 a na mieste našli črepy keramiky a mince pochádzajúce z neskoršieho konca tohto rozsahu. Objavili tiež poznámku z roku 1634 s podrobnosťami o vypuknutí moru, ktorý v rokoch 1632-1633 zabil viac ako 15 000 ľudí, podľa Langbeina bolo pochovaných takmer 2 000 ľudí v blízkosti St. Sebastian Spital, kde prebieha súčasný výkop.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)