fbpx

Španielka oslavuje 117. narodeniny. Je najstarším človekom na svete

Na snímke je španielka Maria Branyasová, ktorá sa dožila neuveriteľných 117. narodenín. Zdroj: X/Tuan Pham, Teresa Rosell

Španielka Maria Branyasová, ktorá je považovaná za najstaršieho človeka na svete, oslávila v pondelok svoje 117. narodeniny. Od svojho narodenia v roku 1907 prežila táto žena dve svetové pandémie, španielsku občiansku vojnu, prvú a druhú svetovú vojnu a Francovu diktatúru.

Branyasová, ktorá sa narodila 4. marca 1907 v San Franciscu v USA, sa ako dieťa vrátila s rodinou do Katalánska v roku 1915.

Hoci sa už roky neobjavuje v médiách, jej rodina sa o ňu podelila prostredníctvom svojho profilu na sociálnej sieti X.

Najstarší človek na svete

„Dobré ráno, svet. Dnes mám 117 rokov. Dostala som sa až sem,“ napísala. „Staroba je svojím spôsobom sviatosť. Strácate sluch, ale cítite viac, pretože počúvate život, nie hluk. Vo svetle smrti nadobúda život špecifickú, definitívnejšiu váhu,“ cituje rodina v príspevku misionára Pere Casaldaliga.

Žene verejne zablahoželal aj predseda katalánskej regionálnej vlády Pere Aragones, ktorý prostredníctvom X: „Je pre nás cťou, že je s nami“.

Od svojich 92 rokov žije v domove dôchodcov v severovýchodnej provincii Girona. Od roku 2023 je najdlhšie žijúcim človekom na svete. Rekord drží Francúzka Jeanne Calmentová, ktorá zomrela v roku 1997 vo veku 122 rokov.

Branyasová má problémy s pohyblivosťou, preto používa invalidný vozík a aj problémy so sluchom, ale nikdy netrpela vážnymi chorobami, dokonca prekonala pandémiu choroby covid-19. V mladosti sa vyhla aj nákaze španielskou chrípkou, ktorá si v rokoch 1918 – 1920 vyžiadala milióny obetí.

Španielsky výskumník Manel Esteller, odborník na genetiku a riaditeľ Inštitútu Josepa Carrerasa pre výskum leukémie, preto pred niekoľkými mesiacmi odobral Branyasovej vzorky, aby zistil, prečo je jej genóm taký odolný voči chorobe.

Jej výnimočný prípad môže pomôcť vedcom lepšie pochopiť mechanizmy starnutia, ktoré súvisia s chorobami, ako je rakovina a demencia, aby sa tieto poznatky mohli využiť pri výrobe budúcich liekov.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie