Ruský diktátor Vladimir Putin vo štvrtok pred členmi parlamentu predniesol svoje tradičné posolstvo o stave krajiny. Prišiel s ním dva týždne pred prezidentskými voľbami a dva roky po tom, čo vyvolal vojnu na Ukrajine. Okrem iného pohrozil Západu, že vyslaním svojich vojsk do napadnutej krajiny riskuje jadrový konflikt. Väčšina Rusov vraj so „špeciálnou vojenskou operáciou“ súhlasí.
Tradične dlhé posolstvo tento rok zabralo zhruba dve hodiny a dvadsať minút. Putin si prejav rozdelil na tri časti, pričom v tej prvej hovoril o Rusku a svete, v druhej o domácich problémoch svojej krajiny a v tretej o biznise. V úvode povedal, že „spoločne všetko prekonáme“, a apeloval na jednotu národa. Ruskí zákonodarcovia a ďalší diváci pravidelne tlieskali.
„Dnes, keď naša vlasť obhajuje svoju suverenitu a bezpečnosť a chráni životy našich krajanov v Donbase a Novorusku (regióny Ukrajiny, ktoré Rusko protiprávne anektovalo, pozn. red.), patrí rozhodujúca úloha v tomto spravodlivom boji našim občanom, našej jednote, oddanosti rodnej krajine a zodpovednosti za jej osud,“ povedal. „My sme vojnu na Donbase nezačali. Ako som už mnohokrát povedal, urobíme všetko pre to, aby sme ju ukončili a vykorenili nacizmus,“ zopakoval Putin klamstvá, na ktorých založil svoje údajné právo napadnúť Ukrajinu.
„Absolútna väčšina Rusov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu,“ vyhlásil diktátor o vojne na Ukrajine s tým, že ruská armáda získala „kolosálne bojové skúsenosti“. „Naše vojsko má na Ukrajine iniciatívu, oslobodilo nové územia,“ povedal vodca Ruska. „Urobíme všetko pre to, aby konflikt skončil a aby sme vyriešili úlohy špeciálnej vojenskej operácie,“ povedal.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)