Kryptománia v priamom prenose. Do bitcoinového fondu tečú denne stovky miliónov

Reklama
Ilustračná fotografia (FOTO TASR/DPA)

Najväčšia kryptomena je čoraz atraktívnejšia. Za jediný deň pritieklo do na burze obchodovanom ETF fondu spoločnosti BlackRock, ktorý je založený na bitocine, rekordných 520 miliónov dolárov (480 miliónov eur). Fondy majú uľahčiť investovanie do kryptomeny, ktorá v stredu prekonala hranicu 60-tisíc dolárov. To je najvyššia hodnota od novembra 2021.

Bol to aj druhý najväčší denný príliv akéhokoľvek amerického ETF naprieč všetkými triedami aktív, vyplýva z údajov zostavených agentúrou Bloomberg. A obchodná mánia pokračovala aj o deň neskôr.

„Zdá sa, že rýchly rast bitcoinu je do značnej miery ovplyvnený bitcoinovými ETF,“ povedal pre agentúru Bloomberg Stephane Ouellette, výkonný riaditeľ FRNT Financial, inštitucionálne platformy zamerané na digitálne aktíva. Fondy majú podľa neho potenciál bitcoin postrčiť ešte vyššie.

Čo sú to bitcoinové fondy?

BTC ETF kopírujú vývoj ceny bitcoinu.

Záujemcovia môžu vďaka nim investovať do najznámejšej kryptomeny investovať bez toho, aby ju museli nakupovať na špecializovanej burze alebo držať priamo.

Fondy tak otvárajú možnosť investovania do bitcoinu čo najširšiemu okruhu investorov, pretože ho uľahčujú a prevádzajú do tradičnejšieho finančného prostredia veľkých spoločností. Investor nemusí nákup kryptomeny realizovať cez špecializované burzy ani riešiť, kde bude kryptomenu bezpečne uchovávať.

Celkovo ich existuje zatiaľ 11, všetky sú v USA a ich vznik posvätila americká Komisia pre cenné papiere; na jej stole teraz ležia aj žiadosti o ETF fondy založené na ehtereu, druhej najväčšej kryptomene.

„Niektoré odhady naznačujú, že menej ako dvadsať percent investičných poradcov dostalo od svojich firiem súhlas na to, aby tento produkt odporúčali svojim klientom. To je proces, ktorý sa pravdepodobne odohrá v priebehu jedného roka,“ myslí si Ouellette.

Slovenský investor má cestu k investícii do nových ETF zložitejšiu ako ten americký, chýbajú totiž potrebné papiere. „Na ETF potrebujete mať takzvaný KIID (Key Investor Information Document) v slovenčine, aby si ich aj bežný investor dokázal prečítať,“ vysvetlil prekážky  portfólio manažér investičnej spoločnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie