Podpora NATO na Slovensku klesla, za vojnou vidí Rusko 40 percent ľudí

Reklama
WA 41 Legionowo - Ministri a predstavitelia obrany z 12 severoeurópskych krajín pózujú poèas schôdzky tzv. Severnej skupiny vo vojenskom zariadení v meste Legionowo neïaleko Varšavy v pondelok 22. mája 2023. Ministri obrany severoeurópskych krajín diskutovali o posilnení odstrašujúcich prvkov a obrany na východnom krídle Severoatlantickej aliancie. Hovorili aj o posilnení ukrajinskej obrany. Èlenmi tzv. Severnej skupiny sú Holandsko, Nemecko, Dánsko, Fínsko, Island, Nórsko, Švédsko, Po¾sko, Estónsko, Lotyšsko, Litva a Spojené krá¾ovstvo, ktoré v roku 2010 iniciovalo vznik zoskupenia. FOTO TASR/AP Defense ministers and senior defense officials from 12 northern European countries posing for a photo in front of their national flags in Legionowo, Poland, on Monday, 22 May 2023 ahead of talks on ways to step up deterrence and security on NATO's eastern flank and to strengthe Ukraine's defenses, ahead of NATO's summer summit. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Zdroj foto: TASR

Podpora členstva v NATO na Slovensku medziročne klesla zo 72 percent na 58 percent a členstva v Európskej únii zo 77 percent na 64 percent. Hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine pripisuje Rusku 40 percent ľudí, najmenej spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Tridsaťštyri percent vidí pôvodcu konfliktu v Západe, ktorý Rusko provokoval. Podľa 17 percent ju spôsobila Ukrajina. Vyplýva to z výsledkov prieskumu organizácie Globsec zrealizovaného koncom marca na vzorke 8000 respondentov.

Na výsledky pravidelného prieskumu podľa prezidenta organizácie Róberta Vassa už druhý rok vplýva vojna na Ukrajine. „Niektoré krajiny sa dokázali ešte viac zjednotiť a zahraničnopolitické postoje k Západu, k euroatlantickej integrácii sa posilnili. V iných krajinách, napríklad aj na Slovensku, sa posilnilo práve podhubie pre šírenie dezinformácií, ktoré zásadne polarizujú spoločnosť či podkopávajú dôveru v demokraciu a euroatlantickú jednotu,“ komentoval na piatkovej tlačovej konferencii.

Poskytovanie vojenskej techniky Ukrajine považuje za pomoc brániacej sa krajine 57 percent Slovákov. Až 69 percent opýtaných to považuje za provokáciu Ruska. Za pomoc utečencom z Ukrajiny sa vyslovilo 59 percent opýtaných zo SR. Zároveň, 69 percent Slovákov súhlasí s tvrdením, že pomoc Ukrajincom je na úkor domácich obyvateľov.

Na základe výsledkov odporúča Globsec pokračovať v krajinách v objasňovaní potreby pomoci Ukrajine a vymedzovaniu sa voči Rusku. Volá tiež po posilnení kritického myslenia a pripravenosti obyvateľov na krízu. Apeluje tiež na dlhodobé opatrenia, ale aj skúmanie, čo si ľudia predstavujú pod pojmom demokracia. Obyvatelia by mali byť tiež zapojení do tvorby verejných politík. Posilniť by sa mala aj komunikácia tvárou v tvár. Do vecnej a faktickej komunikácie odporúčajú tiež zapojiť aj príbeh a emócie, aby sa ľudia s obsahom vedeli lepšie stotožniť.

Prieskum zrealizovali v Bulharsku, Česku, Maďarsku, Lotyšsku, Litve, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie