Slovensko odovzdalo Belgicku diplomatickú nótu pre úmrtie Jozefa Chovanca. Vyjadrilo v nej vážne pochybnosti

Reklama
Na snímke vľavo minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár, minister spravodlivosti SR Boris Susko (obaja Smer-SD), poradkyňa ministra spravodlivosti SR Marica Pirošíková počas brífingu k téme úmrtia slovenského občana v Belgicku. Vpravo kontroverzné video z zásahu belgickej polície na slovenského občana Jozefa Chovanca. Zdroj: TASR - Dano Veselský, reprofoto/Pravda

Slovensko vyjadrilo v diplomatickej nóte vážne pochybnosti týkajúce sa vyšetrovania úmrtia slovenského občana Jozefa Chovanca po zásahu polície v Belgicku v roku 2018. Minulý týždeň ju odovzdali belgickej veľvyslankyni. Na utorkovej tlačovej konferencii o tom informoval minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer-SD).

„Súčasne sme v diplomatickej nóte zdôraznili náš eminentný záujem na dosiahnutí objektívneho vyšetrenia a spravodlivosti pre pozostalých tragicky zosnulého slovenského občana. Veríme, že belgické orgány vyvinú maximálne úsilie na dosiahnutie spravodlivého a objektívneho posúdenia miery individuálnej zodpovednosti tých, ktorí mali z titulu svojho povolania život a zdravie tragicky zosnulého slovenského občana na území Belgického kráľovstva chrániť,“ priblížil Blanár.

SR takisto vyjadrila presvedčenie, že belgické orgány pri vyšetrovaní objektívne posúdia všetky fakty a dôkazy vrátane protichodných záverov slovenských znalcov, z ktorých vyplýva, že Chovanec mohol zomrieť v dôsledku konania iných osôb a nie v dôsledku sebapoškodzovania. „Sme pripravení svojim kolegom, partnerom poskytnúť všetku politickú i praktickú pomoc a spoluprácu na zabezpečenie toho, aby po dlhých šiestich rokoch dosiahli pozostalí po tragicky zosnulom občanovi Slovenskej republiky toľko očakávanú spravodlivosť,“ dodal šéf diplomacie.

Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zopakoval, že ak sa belgické orgány nevyrovnajú s nezrovnalosťami vo vyšetrovaní, Slovensko je pripravené podať proti Belgicku medzištátnu sťažnosť na Európsky súd pre ľudské práva.

Slovenská republika vstúpila do trestného konania ako tzv. partie civile (poškodená strana) 26. marca 2021. Rozhodnutie belgických justičných orgánov v tomto prípade sa podľa Suska očakáva v druhej polovici marca.

Prípad otriasol nielen Slovenskom

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie