Žiadne zatváračky. Mestá s vidinou vysokých ziskov investujú do nočného života

Reklama
Ilustračná fotografia. Zdroj: pixabay.com

V snahe podporiť nočný život a prinútiť návštevníkov barov či klubov viac utrácať, menia mestá svoje zákony tak, aby reštaurácia i doprava mohli fungovať nepretržite. Najnovším prírastkom na zozname miest fungujúcich 24 hodín denne môže byť napríklad Montreal, ktorému je inšpiráciou okrem iného aj nemecká metropola Berlín.

New York City si síce vyslúžilo prezývku „mesto, ktoré nikdy nespí“, technicky vzaté si však dáva krátky šlofík o štvrtej hodine ráno. Vtedy nočné kluby a bary v štáte New York vyhlásia poslednú objednávku, pri ktorej svojich návštevníkov upozornia na posledné možnosti zakúpiť si alkoholické nápoje.

Analýza mesta New York z roku 2019 zistila, že nočný život prináša mestu ročne 35,1 miliardy dolárov. Nie je preto prekvapením, že sa veľké mestá snažia nočnú ekonomiku vyťažiť čo najviac a najrôznejšie obmedzenia postupne odstraňovať, píše agentúra Bloomberg.

Snahy o zrušenie zatváracích hodín v mestách naberajú na sile od roku 2013, kedy Amsterdam začal vydávať licencie na dvadsaťštyrihodinovú prevádzku. Myšlienka na rozvoj nočnej ekonomiky a zároveň na jej kultiváciu sa odvtedy rozšírila do približne stovky miest, ktoré teraz majú určitú formu „nočného starostu“, ktorý má reprezentovať a rozvíjať nočný život v meste – popri New Yorku funguje napríklad aj v Londýne alebo Zürichu .

„Oficiálna 24-hodinová politika je len prijatím faktu, že mesto a jeho ekonomické aktivity sa nikdy nezastavia,“ povedal agentúre Bloomberg Michele Acuto, ktorý sa mestským rozvojom zaoberá na univerzite v Melbourne.

Nočné hodiny sú pre mnoho miest rozhodujúcou súčasťou ich ekonomického výkonu. Podľa správy Clubcommission Berlin z roku 2019 priláka v Berlíne „technoturistika“ každoročne viac ako tri milióny ľudí. V Berlíne nie je predaj alkoholu nijako obmedzený a kvôli nočnému životu jazdia metro aj vlaky S-Bahnu 24 hodín aj cez víkendy a sviatky.

V Amsterdame predĺženie nočných hodín znamenalo vydávať 24-hodinové licencie pre multifunkčné priestory mimo centra mesta. Jedným z takýchto podnikov je A’DAM Toren, 22-poschodová veža s kanceláriami, kaviarňami, reštauráciami a podzemným klubom v zmiešanej amsterdamskej štvrti Overhoeks.

Nočný život nie je len o konzumácii alkoholu

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie