Podpora Ukrajine zostáva v celej Európskej únii vysoká, no autori štúdie tvrdia, že politici by sa mali zamerať na definovanie prijateľného mieru. Len jeden z desiatich Európanov verí, že Ukrajina môže poraziť Rusko, uviedli dáta podľa prieskumu v celej EÚ.
Prieskum, ktorý sa uskutočnil v 12 krajinách EÚ – vrátane Francúzska, Nemecka, Maďarska, Talianska, Holandska, Poľska, Španielska a Švédska – zistil, že pesimizmus o výsledku vojny bol živený neúspešnou protiofenzívou Ukrajiny, potenciálnym posunom politiky USA a možnosťou Donalda Trumpa dostať sa do Bieleho domu.
Správa s názvom Vojny a voľby: Ako európski lídri môžu udržať verejnú podporu Ukrajine – zistila, že 20 % predpovedalo ruské víťazstvo.
Zistenia prichádzajú pár dní pred druhým výročím rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára 2022.
Hoci podpora Kyjeva medzi Európanmi zostáva vysoká, opýtaní považujú určitú formu „kompromisného urovnania“ za najpravdepodobnejšie riešenie vojny.
Znamená to posun v nálade. Väčšina Európanov ešte minulý rok tvrdila, že Ukrajina musí získať späť celé svoje stratené územie.
Autori správy tvrdili, že na základe týchto zistení by politici EÚ mali zaujať „realistickejší“ prístup, ktorý sa sústreďuje na stanovenie toho, ako možno dosiahnuť mier.
„Aby sme podporili pokračujúcu európsku podporu Ukrajine, lídri EÚ budú musieť zmeniť spôsob, akým hovoria o vojne,“ povedal spoluautor Mark Leonard z Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR), ktorá si prieskum objednala.
Väčšina Európanov „zúfalo chce zabrániť ruskému víťazstvu“, ale neverí, že Kyjev môže vyhrať vojensky, pokračoval.
Tvárou v tvár čoraz skeptickejšej verejnosti Leonard vysvetlil, že argumenty za väčšiu pomoc by sa mali zamerať na to, ako by to „mohlo viesť k udržateľnému, vyjednanému mieru, ktorý uprednostňuje Kyjev – a nie k víťazstvu Putina“.
Ukrajinci sú podľa prieskumov vo veľkej miere stále proti akejkoľvek dohode, ktorá postúpi územie Rusku.
Niektorí experti tvrdia, že mierová dohoda, ktorá odovzdala ukrajinskú pôdu, by mohla posmeliť Kremeľ, čo by v budúcnosti mohlo viesť k ďalším konfliktom. Iní veria, že ukončenie krviprelievania by malo byť prvoradé.
Prieskum sa uskutočnil v januári. Moskva odvtedy dosiahla strategické a symbolické víťazstvo vo východnej časti Doneckej oblasti po tom, čo boli ukrajinské sily tento víkend nútené stiahnuť sa z Avdijivky.
Preferencia tlačiť na Kyjev, aby prijal dohodu, bola najčastejšia v Maďarsku (64 %), Grécku (59 %) a Taliansku (52 %), zatiaľ čo podpora opätovného získania území Ukrajiny bola najsilnejšia vo Švédsku (50 %) a Portugalsku (48 %) a Poľsku (47 %).
Názory boli rovnomernejšie rozdelené v Španielsku, Holandsku, Nemecku a Francúzsku.