Najväčší protest poľnohospodárov bude prebiehať vo štvrtok 22. februára na 37 miestach. Mestá a aj hraničné priechody obsadia traktory a ďalšia technika. Protest je zameraný proti zavedeným či pripravovaným pravidlám Európskej únie.
Na cesty plánuje vyjsť až 4-tisíc poľnohospodárov s 2 200 kusmi techniky. Tí majú hlavne štyri požiadavky – menej byrokracie, odkomunikovanie zelených cieľov, vyriešenie obchodných podmienok s inými krajinami a vyplatenie priamych platieb za rok 2023, informujú noviny.sk.
Na hraničnom priechode v Holíči sa k slovenským farmárom pripoja aj ich českí a maďarskí kolegovia, informoval podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Na priechode v Trstenej sa k protestujúcim poľnohospodárom pridajú poľskí poľnohospodári, spoločne hraničný priechod zablokujú, píše TASR.
„Body sú zosúladené s krajinami Vyšehradskej 4. Pripoja sa Litva, Lotyšsko a pripojilo sa Bulharsko aj Rumunsko,“ informoval Andrej Gajdoš, výkonný podpredseda SPPK.
Uvažujú o odchode z agrosektoru
Podmienky nastavené z Bruselu sú podľa protestujúcich farmárov komplikované a znechucujú natoľko, že uvažujú aj o odchode z agrosektoru. Farmár z Kamenice sa vyjadril, že ich práca pripomína skôr boj o prežitie. Tento rok musel zastaviť akýkoľvek nákup novej techniky. K tomu všetkému sa pridáva množstvo byrokracie.
„Najhoršie je, že stavy roľníkov, aj keď je nás málo sú roztrieštení a dosť ťažko sa možno aj v tejto dobe nachádza spoločný menovateľ a spoločné riešenie. Ja sa nemôžem zúčastniť jedine kvôli tomu, že už 2-3 mesiace práce máme v tom, že organizujeme konferenciu k trvale udržateľnému hospodáreniu, z konferencie budem fandiť kolegom,“ vysvetlil Bálint Pém, súkromne hospodáriaci roľník.
V pondelok 19. februára prebiehal protest, ktorý pripravilo päť organizácií, štvrtková udalosť je pod záštitou Poľnohospodárskej a potravinovej komory. „Máme obavu, že tento druhý protest bude spolitizovaný,“ povedal Marián Glovaťák, predseda Združenia mladých farmárov na Slovensku. Ministerstvo pôdohospodárstva nazvalo pondelkový protest „pomýleným“.