Veľká Británia ukončila vízový program, ktorý dovoľoval dlhodobo zdržiavať sa v krajine rodinným príslušníkom ukrajinských utečencov. Britská opozícia vopred neohlásený krok konzervatívnej vlády kritizuje ako neústretový k Ukrajincom čeliacim už dva roky ruskej invázii.
Podľa stanice BBC o tom informovalo ministerstvo vnútra. Británia po začiatku vojny umožnila Ukrajincom sa v krajine zdržiavať, pracovať a poberať dávky až tri roky, pokiaľ nájdu hostiteľa, ktorým môže byť súkromná osoba či akákoľvek organizácia. Na základe druhého programu za nimi mohli prísť aj ich rodinní príslušníci. Podľa britských štatistík obe možnosti využilo doteraz asi 200-tisíc ľudí.
Londýn však dnes oznámil zrušenie druhého z programov. Námestník ministra vnútra Tom Pursglove to zdôvodnil snahou o dlhodobú „udržateľnosť“ ústretového prístupu k Ukrajincom. Zatiaľ čo hostiteľský program podľa neho zaručuje Ukrajincom, že budú mať kde bývať, program pre príbuzných nie. Vznikol ako „okamžitá reakcia na ruskú inváziu“ a dnes bol ukončený príjem nových žiadostí, uviedol Pursglove.
Oznámil tiež, že nové žiadosti o víza v rámci pokračujúceho programu s hostiteľmi umožní Ukrajincom zostať v krajine namiesto troch rokov iba rok a pol.
Krok konzervatívnej vlády vyvolal kritiku medzi opozičnými politikmi. Podľa tieňového labouristického ministra pre imigráciu Stephena Kinnocka „obmedzovanie rodinných práv“ v dobe pokračujúcej invázie „vysiela Ukrajincom zlý signál o našej ochote stáť pri nich“.
Hovorkyňa Škótskej národnej strany pre otázky vnútornej politiky zdôraznila fakt, že ministerstvo zrušenie programu ohlásilo až potom, čo skončil. „Ministerstvo vnútra skôr prisľúbilo štát bok po boku s Ukrajinou. Ale teraz, keď sa blíži druhé výročie Putinovej nelegálnej vojny, sa pokúša prijať toto opatrenie nepozorovane,“ uviedla hovorkyňa Alison Thewlissová.