Od piatku 16. februára slobodne zmýšľajúca časť Ruska oplakáva politika Alexeja Navaľného. Ľudia v Rusku, aj tí v emigrácii, sa prepájajú na sociálnych sieťach, vyjadrujú si navzájom sústrasť a spomínajú na najvýraznejšie okamihy, ktoré sa im s Navaľným asociujú.
Pre tých starších to môže byť vystúpenie Navaľného na demonštráciách 5. decembra 2011 na Čistoprudnom bulvári v Moskve po tom, čo sa prevalilo, ako cynicky ruská vládnuca moc sfalšovala voľby do Štátnej dumy. Prišlo vtedy prekvapivo veľa ľudí a po skončení demonštrácie sa dav s Navaľným na čele vydal na Lubjanku, k sídlu Ústrednej volebnej komisie. Tak sa začali protesty rokov 2011 – 2012, na ktorých sa zúčastnili stovky tisíc ľudí po celom Rusku a ktoré skončili brutálne potlačenou demonštráciou na Bolotnom námestí a následným procesom, počas ktorého boli k vysokým trestom odsúdené desiatky ľudí.
Spomenúť si môžu tiež na účasť v kampani pred komunálnymi voľbami v roku 2013, v ktorých Navaľnyj kandidoval na starostu Moskvy. Oficiálne vtedy získal necelých 30 percent hlasov, ale všetkým bolo jasné, že v podmienkach slobodnej konkurencie by Putinom dosadeného Sergeja Sobjanina porazil – 16-miliónová Moskva vtedy skutočne stála za Navaľným.
Pre tých mladších to mohla byť práca v jednom z preslávených Navaľného štábov. Tie začali po celom Rusku fungovať v roku 2017, pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami, v ktorých sa chcel Navaľnyj postaviť Vladimirovi Putinovi. K voľbám ho nakoniec samozrejme nepustili.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)