Japonskí vedci vytvorili jednu z najneobvyklejších sond na svete. Jedná sa o malú družicu LignoSat, ktorá je vyrobená z magnóliového dreva. Experimenty potvrdili, že nezvyčajný materiál je mimoriadne stabilný a odolný.
Japonsko sa ako prvá krajina sveta chystá tento rok v lete vypustiť na obežnú dráhu miniatúrny satelit vyrobený z dreva. Cieľom vedcov, ktorí družicu vyvinuli, je bojovať proti znečisteniu kozmu hliníkovými a ďalšími škodlivými časticami.
Satelity sa v súčasnosti vyrábajú práve z hliníka, titánu či rôznych zliatin.
Družica LignoSat bola skonštruovaná z magnóliového dreva. Toto drevo sa pri experimentoch vykonaných na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ukázalo ako obzvlášť stabilné a odolné voči praskaniu. Projekt, na ktorom spolupracuje univerzita v Kjóte a drevárska firma Sumitomo Forestry, má za cieľ otestovať ľahko rozložiteľné materiály ako drevo a zistiť, či by sa mohli stať ekologickou alternatívou ku kovom, z ktorých sa satelity teraz vyrábajú.
Podľa nedávneho výskumu expertov z kanadskej Univerzity Britskej Kolumbie by hliníkové častice zo satelitov vracajúcich sa do atmosféry Zeme mohli spôsobiť vážne stenčenie ozónovej vrstvy, ktorá chráni Zem pred nebezpečným ultrafialovým žiarením.
Japonskí vedci uviedli, že je odolnosť dreva pri testoch, simulujúcich podmienky v kozme, prekvapila. Po prvej fáze testovania na Zemi boli vzorky dreva poslané na ISS, kde boli takmer rok vystavené vonkajším podmienkam. Aj tieto experimenty ukázali veľmi sľubné výsledky.
Očakáva sa, že sonda – ktorá má veľkosť kávového hrnčeka – bude vo vesmíre operovať najmenej šesť mesiacov.