Obyvatelia Dillí, ktorí často dýchajú vzduch s najhoršou kvalitou na svete, skládky všeobecne považujú za apokalyptické miesta, temné pomníky toho, ako sa mesto nedokáže vysporiadať s narastajúcim problémom znečistenia.
Podľa satelitných dát sú skládky v indickom hlavnom meste Dillí celosvetovým ohniskom skleníkových plynov. Skládky sa nad Dillí týčia ako monštruózne hory, na ktorých hodujú vtáky, muchy, škodcovia a kravy. Vydávajú neodbytný zápach hniloby, napísal web The Guardian, s tým, že „hory odpadkov“ sú také veľké, že sú vidieť z celého mesta.
Na skládkach, ktoré sa nachádzajú v štvrtiach Ghazipur, Bhalswa a Okhla, končí denne viac ako 10 000 ton odpadu z Dillí. Všetko od zeleninových šupiek po sklenené fľaše, plastové obaly, batérie, rozbité hračky a vyradené oblečenie. Skládky sú podľa The Guardianu niekoľko kilometrov široké a viac ako 60 metrov vysoké.
Skutočná hrozba, ktorú skládky v Dillí predstavujú, je však z veľkej časti neviditeľná. Satelitné dáta, ktoré exkluzívne získal denník Guardian, ukazujú, že skládky indického hlavného mesta sa stali globálnym ohniskom emisií metánu.
Vzhľadom na rozšírenú kultúru varenia z čerstvých produktov tvorí neobvykle vysoký podiel odpadu vyprodukovaného v Indii takzvaný „mokrý odpad“, ako sú zvyšky jedla a zeleninové šupky. Viac ako 50 percent odpadkov, ktoré sa denne v Dillí vyhadzujú, je biologicky rozložiteľných.
Vzhľadom na to, že v Dillí (mesto s 32 miliónmi obyvateľov) nie je zavedený žiadny prísny systém triedenia odpadu, „mokrý odpad“ sa väčšinou netriedi a necháva sa hniť. Pri jeho rozklade vzniká obrovské množstvo metánu, ktorý voľne stúpa do atmosféry.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)