Účet za covidovú pandémiu je vysoký, NKÚ kontroluje efektivitu vynakladaných zdrojov

Reklama
Vakcína. Zdroj. Unsplash

Európska komisia uzavrela so spoločnosťou Pfizer neverejnú zmluvu bez možnosti jej vypovedania, k čomu sú nepriamo zaviazané aj členské štáty. Takýto spoločný nákup vakcín vyvoláva mnoho otázok.

Dopady covidovej pandémie sú predmetom ďalších auditov Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR. Národná autorita pre externú kontrolu v týchto dňoch otvorila novú kontrolu, v ktorej preverí nákup, skladovanie a likvidáciu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Kontrolóri zároveň ukončili akciu zameranú na čerpanie verejných zdrojov na podporu vedecko-výskumných aktivít, ktoré môžu pomôcť pri boji s následkami pandémie. Téma spoločného nákupu vakcín Európskou komisiou (EK) stále vyvoláva otázky, keďže Komisia uzavrela so spoločnosťou Pfizer neverejnú zmluvu bez možnosti vypovedania, k čomu sú nepriamo zaviazané aj členské štáty. Už z predbežných informácií ku kontrole vyplýva nevýhodnosť zmlúv pre Slovensko.

„Napríklad v roku 2022 spoločnosť Pfizer dodala na Slovensko na základe výstupov zo spoločného nákupu členských krajín 5,8 milióna dávok vakcín. Naša krajina však v tom čase nepotrebovala podľa údajov z rezortu zdravotníctva žiadne nové vakcíny,“ zdôraznil predseda NKÚ Ľubomír Andrassy a dodal, že „v polovici minulého roka bolo v skladoch dostupných viac ako 6 miliónov vakcín a zároveň v tom čase Slovensko darovalo iným krajinám 5,3 milióna kusov vakcín v odhadovanej sume 100 miliónov eur“.

Zmluvy, ktoré podpisovala EK so spoločnosťou Pfizer, nie sú verejne kontrolovateľné pre klauzulu o dôvernosti informácií, ktorú si jednostranne uplatnila farmakologická spoločnosť. 

„Do zmluvy presadila, že základné informácie súvisiace s transparentným použitím verejných zdrojov, ako je jednotková cena či hodnota kontraktu, sú utajené,“ priblížil šéf slovenských kontrolórov.

Podľa údajov Európskeho dvora audítorov, Komisia podpísala do novembra 2021 zmluvy na 4,6 miliardy dávok vakcín v hodnote 71 miliárd eur. Slovenskí kontrolóri sa plánujú pozrieť na to, ako ministerstvo zdravotníctva komunikovalo o tejto téme s Komisiou.

Členské krajiny mali možnosť nepristúpiť k predbežným kúpnym zmluvám, k samotným zmluvám a aj k ich dodatkom v určitej lehote.(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie