Z Etiópie sa stáva raj čínskych ťažiarov kryptomien. Aj vďaka lacnej elektrine

Ilustračná foto. Zdroj: Andrey Rudakov/Bloomberg]
Reklama

Už skoro rok uplynul od doby, keď politické vedenie Číny tvrdo zasiahlo voči ťažiarom kryptomien. Tí následne preskakovali z jednej krajiny do druhej a dlhodobo sa im nedarilo usadiť. Teraz sa ale zdá, že im začalo svitať na lepšie časy. Vďaka lacnej energii a priateľským politickým vzťahom sa novým útočiskom čínskych ťažiarov postupne stáva Etiópia.

Čínske ťažiare kryptomien zlákali politické a ekonomické posuny aj jedny z najnižších nákladov na elektrickú energiu na svete. V prospech ťažby hovorí aj počínanie etiópskej vlády, ktorá sa od roku 2022 na ťažbu bitcoínov a ďalších kryptomien pozerá priateľsky. Obchodovanie s kryptomenami je tu ale zakázané, informovala agentúra Bloomberg.

V poslednom desaťročí udržuje Etiópia s Čínou nadštandardné vzťahy. Aj vďaka niekoľkým čínskym firmám sa Etiópii v minulých mesiacoch podarilo dokončiť obrovskú priehradu na Modrom Níle, ktorá sa v posledných rokoch radí medzi najväčšie projekty na území celého afrického kontinentu.

Výstavba projektu v hodnote 4,8 miliárd dolárov začala v roku 2011. Elektráreň má mať kapacitu cez 6 tisíc megawattov a Etiópia ju považuje za kľúčovú pre ďalší hospodársky rozvoj. Aj vďaka nej by sa totiž táto africká krajina mohla do budúcnosti stať najväčším africkým vývozcom elektrickej energie. Ťažiť z nej ale chcú práve aj čínski ťažiari kryptomien.

Posledné roky boli pre ťažiarov náročné

V počiatkoch kryptomenového boomu sa ťažba kryptomien v mnohých štátoch sveta javila ako veľmi perspektívny biznis. Aj krajiny ako Irán či Kazachstan sa ťažbe kryptomien nebránili. Všetko sa ale postupne zmenilo vo chvíli, keď kvôli obrovskému návalu ťažiarov v mnohých častiach sveta hrozili problémy s dostupnosťou elektriny.

„V ťažbe kryptomien sa skrýva celý rad rizík. Éra cenovo dostupnej elektriny môže rýchlo skončiť a ťažiari v takejto situácii prakticky nemajú žiadny priestor pre ďalšiu expanziu. Spomenúť však treba aj politické riziká. Vlády môžu ťažiarov označiť za nežiaduce a donútiť ich k tomu, aby sa zbalili a odišli,“ komentuje situáciu Jarad Mellerud, výkonný riaditeľ ťažobnej spoločnosti Hashlabs Mining.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2
Reklama
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda

Zobraziť viac

Zo zahraničia

Zobraziť viac

Z domova

Zobraziť viac

Kultúra a showbiznis

Zobraziť viac

Ekonomika a biznis

Zobraziť viac

Šport

Zobraziť viac

TV Spark (VIDEO)

Zobraziť viac
Najčítanejšie v kategórii Ekonomika a biznis