Umelo vytvorené falošné alebo deepfake videá sú čoraz sofistikovanejšie. Dajú sa ľahko zneužiť. Výnimkou nie je ani aktuálna predvolebná kampaň na Slovensku.
Internetom napríklad zarezonovalo aj vianočné video Petra Pellegriniho, kde v úvode vystúpia poprední slovenskí politici, no ide o deepfake, ktorý je v tomto prípade aj označený.
Ako dodáva portál startitup.sk, falošné videá nie sú jedinou hrozbou. Umelá inteligencia dokáže generovať aj podvodné maily, ale aj botov na sociálnych sieťach či vo videohrách. Naplno je využívaná aj na sivom trhu a na páchanie ilegálnych aktivít. Okrem toho vie simulovať hlas a mimiku tváre aj v reálnom čase prostredníctvom videohovoru. Skúsenosť s takýmto podvodom má napríklad aj známa slovenská firma GymBeam.
Pozor si musí dať najmä staršia generácia
Šírenie osvety je dôležité najmä u seniorov. Tí sociálne siete veľmi nepoužívajú a nevedia presne rozoznať, čo je pravda a čo je výtvor umelej inteligencie.
„Pozorné oko diváka vidí, že sú tam malé odlišnosti oproti realite,“ priblížil expert na umelú inteligenciu Martin Spano. Ide hlavne o pery, ktoré nie sú dobre zosynchronizované a nesedí ani zvuk. V blízkej budúcnosti to však nebude také jednoduché rozoznať, a preto odborník odporúča sledovať relevantné zdroje.
Niektoré systémy budú zastavené
Neprijateľné riziko predstavujú systémy AI, ktoré sa považujú za nezlučiteľné so základnými ľudskými právami. Preto budú v Európskej únii zakázané.
„Vývoj umelej inteligencie bude tak či tak rýchlo napredovať, a preto je nevyhnutné, aby sme stanovili jasné pravidlá, ochránili súkromie a najmä zakázali škodlivé aktivity, kde sa umelá technológia využíva,“ ozrejmil europoslanec Robert Hajšel.
„EÚ bude prvá, kto také pravidlá prijme, a preto sa na nás teraz díva celý svet. Nová legislatíva musí zabezpečiť, aby boli systémy umelej inteligencie uvádzané na trh EÚ bezpečné a aby rešpektovali existujúce právne predpisy, základné práva a hodnoty Únie,“ vyjadrila sa europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Umelá inteligencia má však aj pozitívne stránky. Dokáže napríklad pomôcť medikom pri určovaní chorôb či môže zlepšeniť dorozumievanie s pacientmi so zníženou schopnosťou komunikácie, dodávajú aktuality.sk.