Mnoho ľudí sa nad tým, prečo je moč žltý, nikdy nezamyslelo, no vedcov trápi táto otázka už roky. Konečne však prišli na skutočný dôvod. Informoval o tom portál livescience.
Moč je zmesou vody, elektrolytov a odpadu vyprodukovaného našimi ľadvinami. Farba moču sa môže meniť v závislosti od hydratácie, stravy a aj pri užívaní liekov. Priemerný zdravý človek ho má žltej farby. Už v 19. storočí sa vedelo, že moč je žltý vďaka prítomnosti látky nazývanej urobilín, ale odborníci nevedeli prísť na to, ako telo túto látku vytvára. Vedci z National Institutes of Health, odhalili pravdu a zverejnili to vo svojej nedávnej štúdii v časopise Nature Microbiology. Pomohli im k tomu pokroky v génovom sekvencovaní.
Zistili, že črevné mikróby vytvárajú enzým nazývaný bilirubín reduktáza (BilR), ktorá potom premieňa bilirubín, ktorý sa vytvára v črevách rozpadom červených krviniek, na bezfarebný vedľajší produkt nazývaný urobilinogén. Urobilinogén sa potom spontánne rozpadá na urobilín, ktorý je zodpovedný za žltú farbu.
Práve objav enzýmu bilirubín reduktáza môže priniesť nové spôsoby diagnostiky a liečby mnohých ochorení. „Teraz, keď sme tento enzým identifikovali, môžeme začať skúmať, ako baktérie v našom čreve ovplyvňujú hladiny bilirubínu v obehu a s tým súvisiace choroby, ako je napríklad žltačka,“ povedal Xiaofang Jiang, spoluautor štúdie a výskumník z National Institutes of Health.
Prečo je dôležité všímať si, akej farby je náš moč?
Žltý alebo tmavožltý moč môže naznačovať, že človek nie je dostatočne hydratovaný. Červený moč zvyčajne naznačuje krv v moči, ktorá môže súvisieť s obličkovými kameňmi, zväčšenou prostatou, infekciami močových ciest, rakovinou močového mechúra alebo obličiek. A červeným močom môžu dokonca súvisieť aj niektoré poruchy funkcie pečene. Hnedý moč môže odrážať buď dysfunkciu pečene, alebo prítomnosť starej krvi v močovom trakte.