Ruský prezident Vladimír Putin sa už od začiatku svojho pôsobenia vo vrcholnej politike nezúčastňuje predvolebných debát. Svoju absenciu vysvetlí zakaždým inak. Tento rok sa Putinov hovorca Dmitrij Peskov vyjadril stroho: „Prezident sa na predvolebných debatách nezúčastňuje.“ V minulosti to argumentovali napríklad prezidentovou dovolenkou alebo predvolebné kampane označovali za nezmyselnú hru.
Vzostup Putina začal na prelome roku 1999 a 2000, kedy vtedajší prezident Boris Jeľcin na Silvestra oznámil, že opúšťa prezidentský post a že povinnosti prezidenta bude do volieb plniť doterajší premiér.
Pred voľbami v marci 2000 Putin vyhlásil, že si nedokáže svoju účasť v debatách predstaviť, pretože predvolebné kampane sú nehanebné. „Všetky súvisia s tým, že sa treba pozrieť do očí miliónom ľudí a dať im nejaké sľuby s vedomím, že nie sú splniteľné,“ uviedol vtedy podľa Meduzy Putin.
Pre neúčasť v predvolebných debatách v roku 2004 prišiel s vysvetlením, že debaty nie sú zaujímavé, sú nezmyselnou hrou a že všetko, čo mohol povedať alebo čo mohol urobiť, už povedal alebo ukázal počas svojho prvého prezidentského obdobia.
V roku 2008 Putina na štyri roky v prezidentskom kresle vystriedal vtedajší premiér Dmitrij Medvedev, ktorý mal Putinovu podporu. Putin po ňom prevzal post predsedu vlády. Putin sa tak na štyri roky stiahol z čela Kremľa, aby mohol kandidovať v nasledujúcich voľbách.
V roku 2012 potom Peskov uviedol, že si Putin ako premiér v súlade so zákonom musí vybrať dovolenku. V roku 2012 bol Putin novo zvolený na šesťročné prezidentské obdobie namiesto predchádzajúceho štvorročného.
Na konci roka 2017, pred voľbami v roku 2018, Peskov vyhlásil, že Putin nemá tak či tak vo voľbách konkurentov.
„Ide o to, že Putin je súčasnou hlavou štátu. A v tomto prípade sa jeho kandidatúra samozrejme riadi inými zákonmi. Aj keď to sú tie isté zákony ako pre všetkých ostatných kandidátov, tak odtlačok tohto súčasného prezidenta samozrejme, povedzme, úplne mení situáciu,“ vyhlásil vtedy Peskov.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)