Kórejský scenár je späť. Putin hovorí o „nárazníkovej zóne“ na Ukrajine

Reklama
Na snímke severokórejský líder Kim Čong-un a ruský prezident Vladimir Putin. Zdroj: X/JulietteSchwartz

Zvrhnutie vlády v Kyjeve a podmanenie si celej Ukrajiny? Vladimir Putin v stredu vyslal ďalší signál, že je so Západom ochotný dohodnúť sa na rozdelení Ukrajiny. Slová o „demilitarizovanej zóne“ oživili obavy, že konflikt by mohol skončiť podobne ako kórejská vojna v roku 1953.

„Demilitarizovaná línia by mala viesť v takej vzdialenosti od nášho teritória, aby bola zaručená jeho bezpečnosť. Mám na mysli predovšetkým zbrane dlhého dostrelu zahraničnej výroby, ktoré ukrajinský režim používa na ostreľovanie našich miest,“ vyhlásil v stredu ruský prezident.

Úlohou ruskej armády je podľa neho preto teraz „posúvať“ demilitarizovanú zónu od životne dôležitých ruských obcí. „To je hlavným cieľom našich chlapcov, ktorí tam bojujú a riskujú svoje životy: brániť svoju vlasť, brániť svojich ľudí. Budeme ich zatláčať, to je celé,“ dodal Putin podľa agentúry RIA Novosti.

Ruské médiá dali jeho vyhlásenie do súvislosti predovšetkým s raketovými útokmi na pohraničný Belgorod z konca minulého roka, pri ktorom zahynulo najmenej dvadsaťpäť ľudí. Od Kyjeva to bola krvavá odveta za masívne vzdušné údery na ukrajinské mestá. Ukrajinská armáda pri nej podľa Rusov použila aj raketomety českej výroby RM-70 Vampire.

Z hľadiska konečných cieľov „špeciálnej vojenskej operácie“ sa však Putinovo vyhlásenie dá vykladať aj tak, že Kremľu už nejde o pacifikáciu celej Ukrajiny a dosadenie bábkovej vlády v Kyjeve. Môže to byť signál Západu, že by sa Kremeľ uspokojil s teritóriom, ktoré sa mu za dva roky podarilo obsadiť a udržať. Za ruské mestá, ktoré treba chrániť pred ostreľovaním, totiž považuje aj Doneck, Luhansk alebo Melitopol.

„Putin nastolil ideu ‚demilitarizovanej zóny‘ alebo ‚nárazníkovej zóny‘ na Ukrajine, ktorá by podľa neho zabezpečila, že sa ruské územie – vrátane okupovanej Ukrajiny – ocitne mimo dostrel frontových delostreleckých systémov a západných systémov dlhého dosahu,“ informuje americký Inštitút pre štúdium vojny. Podľa amerických analytikov je Putinova idea „nárazníkovej zóny“ veľmi vágna a vzhľadom na ukrajinské odhodlanie nedosiahnuteľná.

(Článok pokračuje na ďalšej strane)

1 2 3
Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie