Nový mobilizačný plán sa dostal do ukrajinského parlamentu začiatkom roka. Ten ho však vláde vrátil na prepracovanie, pretože vyvolal negatívne reakcie verejnosti. Odborníci sa vyjadrili, že bol protiústavný a obsahoval prvky korupcie.
Vláda tak predkladá upravený návrh. Ide o kontroverzný zákon, ktorého cieľom je sprísniť pravidlá mobilizácie. Seznam Zprávy odkazujú na agentúru Reuters, podľa ktorej je „cieľom zabezpečiť, aby armáda mala dostatok vojakov na obranu proti ruskej invázii.“
Vojna, ktorá trvá od 22. februára 2022, je zdĺhavá a vyčerpáva aj ukrajinských vojakov. Na začiatku vojny vznikali rady dobrovoľníkov, ktorí sa chceli zapojiť do boja o svoju krajinu. V súčasnosti sa na miestach odvodov už netvoria rady.
Zákon navrhuje znížiť minimálny vek na narukovanie z 27 na 25 rokov. „Nová verzia zákona zachováva kľúčové ustanovenia pôvodného odvodu, vrátane zavedenia elektronických povolávacích rozkazov alebo povinnosti Ukrajincov v zahraničí predkladať vojenské registračné dokumenty spolu so žiadosťou o nový pas,“ informujú Seznám Zprávy.
Sprísňujú sa taktiež tresty, ktoré hrozia tým, ktorí mobilizačné pravidlá porušia. „Súdy im budú môcť zmraziť bankové účty a majetok, obmedziť cestovanie a zakázať im viesť vozidlá.“ Služba v armáde by mala trvať maximálne 36 mesiacov. Výnimky budú udelené vojakom s vysokoškolským vzdelaním alebo v špecializovaných odboroch. Vo vojne budú môcť bojovať aj niektoré osoby, ktorú sú odsúdené za spáchané trestné činy.
Prezident Volodymyr Zelenskyj minulý mesiac uviedol, že armáda navrhla mobilizovať ďalších 450 až 500-tisíc ľudí. Hlavný veliteľ ozbrojených síl Valerij Zalužnyj neskôr spresnil, že tento údaj zohľadňuje vojenské plány a možné straty.