Stovky ochrancov zvierat v Mexiku protestovali proti tomu, že sa do metropoly po necelých dvoch rokoch vrátili býčie zápasy. V Plaza México, najväčšej aréne pre býčie zápasy na svete, sa ale radovali tisíce ľudí.
V nedeľu sa v mexickom hlavnom meste Mexico City konali prvé býčie zápasy od roku 2022. Sudca vtedy nariadil praktiku, ktorá v Mexiku siaha až do 16. storočia, pozastaviť na dobu neurčitú. Najvyšší súd ale minulý mesiac rozhodnutie zrušil, informuje BBC.
Právna bitka medzi zástancami a odporcami ešte neskončila – miestne médiá informujú, že sudcovia zatiaľ rozhodli iba o technických aspektoch, o podstate prípadu ešte nie. Prezident Andrés Manuel López Obrador okrem toho navrhuje, aby sa o budúcnosti býčích zápasov v Mexiku rozhodlo v referende.
Protesty ešte pred začiatkom
Niekoľko hodín pred oficiálnym začiatkom sa na námestí Plaza México zhromaždilo asi 300 ľudí, ktorí proti býčím zápasom protestovali. Niektorí aktivisti kričali: „Vrahovia!“ a „Námestie padne!“, iní hrali na bubny alebo stáli s nápismi „Býčie zápasy sú sadizmus“.
„Mučenie nie je umenie, nie je to kultúra,“ kričali podľa BBC demonštranti blízko býčej arény Plaza México, ktorá je mimochodom najväčšou arénou na organizovanie býčích zápasov na svete. Ľudia tiež mávali transparentmi, okrem iného s heslami ako „Už žiadna smrť nevinných“. Iní mali na sebe masky býkov a pomaľovali sa červenou farbou.
Vnútri zaplnenej arény však tisíce ľudí oslavovali návrat zápasov „fiesta brava“, ako sa býčím zápasom hovorí v španielčine, hlasnými pokrikmi: „Nech žije sloboda.“ Podľa agentúry AP tam panovala slávnostná nálada, ľudia jedli, pili a fotografovali sa. „Som veľmi nadšený,“ povedal pre AP Aldo Palacios, ktorý do arény priviedol svoje dve deti.
V nedeľu sa v krajine, kde tradícia býčích zápasov siaha do 16. storočia, zápasilo s celkom šiestimi býkmi – všetci boli zabití. Podľa organizácie Humane Society International je každoročne na celom svete pri býčích zápasoch zabitých približne 250-tisíc býkov.
Býčie zápasy sú stále legálne v mnohých častiach Mexika, ktoré je jednou z mála krajín, kde je táto prax stále povolená. K ďalším patrí Francúzsko, Portugalsko, Kolumbia, Venezuela, Peru a Ekvádor. V Španielsku je táto praktika tiež legálna, ale zakázalo ju množstvo miest, kde boli predtým zápasy populárne.