Dlhotrvajúca dopingová sága zahŕňajúca ruskú krasokorčuliarku Kamilu Valijevovú dosiahla v pondelok medzník, keď 17-ročnej hráčke udelili štvorročný zákaz činnosti. Informoval o tom portál CNN.
Vo vyhlásení švajčiarsky Športový arbitrážny súd (CAS) uviedol, že Valijevová bola uznaná za vinnú z porušenia antidopingových pravidiel z jej pozitívneho testu pred zimnými olympijskými hrami v Pekingu v roku 2022. Zákaz je platný od 25. decembra 2021, kedy bola vzorka odobratá, a antidopingové orgány na celom svete veľmi očakávané rozhodnutie privítali.
„Doping detí je neodpustiteľný,“ uviedla vo vyhlásení Svetová antidopingová agentúra (WADA). „Lekári, tréneri alebo iní pomocní pracovníci, o ktorých sa zistí, že poskytli látky zvyšujúce výkonnosť neplnoletým, by mali čeliť plnej sile Svetového antidopingového kódexu.“
Valijevová mala iba 15 rokov, keď mala pozitívny test na trimetazidín, liek na srdce, ktorý môže zvýšiť vytrvalosť. Výsledky testu vyšli najavo po krasokorčuliarskom tímovom podujatí na Zimných olympijských hrách v Pekingu, počas ktorého doviedla Ruský olympijský výbor (ROC) k prvému miestu pred USA na druhom a Japonskom na treťom. Kanada medzitým skončila štvrtá.
Vzhľadom na dopingovú kontroverziu neboli následne udelené žiadne medaily, ale pondelkové oznámenie CAS je významné: švajčiarsky orgán uviedol, že zákaz zahŕňa „diskvalifikáciu všetkých súťažných výsledkov“, ktoré dosiahla od pozitívneho testu.
CAS vo svojom vyhlásení uviedol, že nemá „rozsah“ rozhodovať o tom, čo sa stane s konečným umiestnením tímového podujatia, za čo zodpovedá Medzinárodná korčuliarska únia (ISU).
„Body, ktoré Valijevová získala súťažou na olympijských hrách v Pekingu v roku 2022, boli týmto rozhodnutím diskvalifikované a je nevyhnutné, aby ISU okamžite riešila technické procesy potrebné na prerozdelenie medailí,“ povedal Travis Tygart, generálny riaditeľ Americkej antidopingovej agentúry. (USADA). „Potom môžu právoplatní víťazi tímového krasokorčuľovania osláviť svoj úspech a byť uznaní za olympijských víťazov, akými sú. Samozrejme, moment získať toto uznanie a výhody vyplývajúce z ich obety a tvrdej práce nemožno nikdy nahradiť.“
Ťahalo sa to už veľmi dlho
Trvalo takmer dva roky sporov medzi rôznymi antidopingovými orgánmi, kým sme dospeli k tomu, čo vyzerá ako záver z pozitívneho testu Valijevovej. Pokračujúca neistota tohto prípadu však znamená, že korčuliari z USA, Japonska a Kanady stále „v tme čakajú, či budú ich medaily prerozdelené“, tvrdí skupina pre športové práva Global Athlete. „Žiadny športovec by nemal čakať takmer dva roky, kým dostane medailu,“ uvádza sa v pondelkovom vyhlásení.
Kanadský olympijský výbor (COC) uviedol, že „tlieska“ rozhodnutiu CAS a dodal, že preukázal „dôležitosť prísnych antidopingových opatrení v športe“. „Veríme, že dnešné rozhodnutie je dôležitým míľnikom v tomto dlhotrvajúcom prípade,“ uviedol COC v pondelkovom vyhlásení.