Autor knihy Bohatý otec, chudobný otec dlhuje cez miliardu dolárov. Vôbec ho to však nestresuje

Reklama
Kniha Bohatý otec, chudobný otec od Roberta Kiyosakiho. Zdroj: jarofknowledge

Verili by ste, že finančný dlh sa dá vnímať pozitívne? Aspoň tak vníma ten svoj autor populárnej knihy o investovaní Bohatý otec, chudobný otec. Sám totiž dlhuje cez miliardu dolárov.

Autor knižného bestselleru Bohatý otec, chudobný otec Robert Kiyosaki je v súčasnosti známy svojim netypickým názorom na dlh a investície. Sledujúcim ešte minulý rok na svojej sociálnej sieti vysvetlil svoje vnímanie dlhu. Zdôrazňuje najmä zásadné rozdiely medzi pasívami a aktívami, no popritom on sám dlhuje vyše miliardy dolárov. Podľa jeho vyjadrení ho to vôbec nestresuje, pretože ide o „dobrý dlh“.

Sám je v dlhoch až po uši

Kiyosaki rozdeľuje dlhy na dobré a zlé. Dobré sú tie, ktoré pomáhajú budovať bohatstvo, napríklad pôžičky na obstaranie majetku generujúceho príjem, ako napríklad nehnuteľnosti alebo investície. Zlé dlhy nakúpia iba záväzky, ktoré nezarábajú peniaze. Práve zlé dlhy podľa neho využíva veľké množstvo ľudí. Tvrdí, že on používa dlh na nákup aktív, ktoré sa mu v budúcnosti môžu vrátiť. Ako príklad záväzku uvádza svoje drahé autá, ktoré plne splatil.

Dlhová stratégia podľa Kiyosakiho viedla k nahromadeniu dlhu vo výške 1,2 miliardy dolárov, čo je čiastka, ktorú otvorene priznáva.

Podľa finančnej platformy Benzinga je Kiyosaki odporcom mien s núteným obehom, namiesto nich presadzuje investície do aktív, ako sú bitcoin, striebro a zlato. Základom jeho investícií zostávajú nehnuteľnosti, ktoré si cenia pre príjem, ktorý plynie z ich prenájmu a kvôli zhodnoteniu kapitálu. Investuje ale aj do wagyu – japonského hovädzieho dobytka.

Kiyosakiho prístup k dlhom a investíciám vychádza zo širšieho pohľadu na financie a bohatstvo. Peniaze vníma ako formu dlhu alebo záväzku, nástroj, ktorý možno použiť na obstaranie majetku a vytváranie bohatstva. Dlhodobo kladie dôraz na vzdelávanie v oblasti financií, čo dokazuje veľký objem kníh, ktoré o financiách napísal.

Metódy sa mu síce osvedčili, nie sú ale bez rizika. To dokazujú jeho predchádzajúce finančné problémy, kedy dokonca v roku 2012 po súdnom spore o autorské poplatky musel vyhlásiť bankrot.

Ďakujeme, že nás čítate.

Ak máte zaujímavé nápady na témy, o ktorých by sme mohli písať alebo ste našli v článku chyby, neváhajte nás kontaktovať na [javascript protected email address]

Ficova IV. vláda
Zo zahraničia
Z domova
Kultúra a showbiznis
Ekonomika a biznis
Šport
TV Spark
Najčítanejšie