Astronómovia pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu zachytili molekuly vody v atmosfére malej, horúcej exoplanéty vzdialenej 97 svetelných rokov od Zeme. Informoval o tom portál CNN.
Planéta s názvom GJ 9827d má približne dvojnásobok priemeru Zeme a podľa novej štúdie ide o najmenšiu exoplanétu, ktorá má vo svojej atmosfére vodnú paru. Voda je nevyhnutná pre život, ako ho poznáme, ale je nepravdepodobné, že planéta bude hostiteľom akéhokoľvek druhu života kvôli horiacim teplotám, ktoré by premenili atmosféru bohatú na vodu na horiacu paru.
Astronómovia ešte musia odhaliť skutočnú povahu atmosféry tohto nezvyčajného sveta, ale odhalenie pripravuje pôdu pre ďalšie skúmanie, keď sa snažia pochopiť pôvod planét mimo našej slnečnej sústavy. Zistenia sa objavili v správe zverejnenej v The Astrophysical Journal Letters.
„Voda na takej malej planéte je prelomovým objavom,“ uviedla spoluautorka štúdie Laura Kreidbergová, výkonná riaditeľka oddelenia atmosférickej fyziky exoplanét v Inštitúte Maxa Plancka pre astronómiu v Heidelbergu v Nemecku. „Posúva sa bližšie než kedykoľvek predtým k charakterizácii skutočne podobných svetov.“
Napriek tomu planéta dosahuje teploty až 427 stupňov Celzia, čo z nej robí zaparený, nehostinný svet, ktorý je horúci ako Venuša.
„Bolo by to prvýkrát, čo by sme mohli priamo ukázať prostredníctvom atmosférickej detekcie, že tieto planéty s atmosférou bohatou na vodu môžu skutočne existovať okolo iných hviezd,“ povedal spoluautor štúdie Björn Benneke, profesor Trottierovho inštitútu na univerzite v Montreale. Exoplanéty vo vyhlásení. „Je to dôležitý krok smerom k určeniu prevalencie a rozmanitosti atmosfér na kamenných planétach.“
Hľadanie vody vo vesmíre
Voda je jednou z najbežnejších molekúl nachádzajúcich sa vo vesmíre a astronómovia už roky zahŕňajú detekciu vody ako väčšiu súčasť hľadania života mimo Zeme.
„Pozorovanie vody je bránou k hľadaniu iných vecí,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Thomas Greene, astrofyzik z Ames Research Center NASA v Silicon Valley. „Tento objav otvára dvere budúcemu štúdiu týchto typov planét vesmírnym teleskopom Jamesa Webba. JWST môže vidieť oveľa viac s ďalšími infračervenými pozorovaniami vrátane molekúl nesúcich uhlík, ako je oxid uhoľnatý, oxid uhličitý a metán. Keď získame celkový zoznam prvkov planéty, môžeme ich porovnať s hviezdou, okolo ktorej obieha, a pochopiť, ako vznikla.“
Astronómovia už pozorovali GJ 9827d pomocou teleskopu Webb pri hľadaní vody a iných typov molekúl a tieto údaje budú v budúcnosti zdieľané. „Nemôžeme sa dočkať, až uvidíme, čo tieto údaje odhalia,“ povedal Kreidberg. „Dúfajme, že teraz môžeme vyriešiť otázku vodných svetov raz a navždy.“