Pustovnícke kraby na celom svete, ktoré si zbierajú mušle ako brnenie pre svoje telá, sa namiesto toho čoraz viac obracajú na plastový odpad, informoval portál BBC.
Tvrdenie je založené na analýze fotografií, ktoré urobili nadšenci divokej prírody a zverejnili ich online. Vedci povedali, že ich„bolelo srdce“, keď videli, do akej miery zvieratá žijú v našich odpadkoch. Povedali, že dve tretiny druhov krabov pustovníkov boli zobrazené v „umelých škrupinách“ – predmetoch, ktoré ľudia vyhodili. Objav je publikovaný v časopise Science of the Total Environment.
Štúdia využívala sociálne médiá a webové stránky na zdieľanie fotografií, ako vysvetlila jedna z výskumníčok Marta Szulkin, mestská ekologička z Varšavskej univerzity: „Začali sme si všímať niečo úplne neobvyklé. Namiesto toho, aby boli ozdobené krásnou slimačou ulitou, na čo sme zvyknutí – mali by na chrbte červený uzáver z plastovej fľaše alebo kúsok žiarovky.“
Spolu so svojimi kolegami Zuzannou Jagiello z Varšavskej univerzity a Łukaszom Dylewskim z Poznanskej univerzity našli spolu 386 jedincov pomocou umelých mušlí – najmä plastových uzáverov. „Podľa našich výpočtov 10 zo 16 druhov suchozemských krabov pustovníkov na svete používa tento typ prístrešku a bol pozorovaný vo všetkých tropických oblastiach Zeme,“ vysvetlila Szulkin.
Zatiaľ nie je jasné, či sú tieto materiály škodlivé – alebo možno dokonca užitočné – pre malé, zraniteľné kôrovce. „Keď som prvýkrát videl tieto obrázky, mal som pocit, že mi to trhá srdce,“ povedala profeska Szulkin pre BBC Radio 4 Inside Science. „Zároveň si myslím, že skutočne musíme pochopiť, že žijeme v inej dobe a zvieratá využívajú to, čo majú k dispozícii.“
(Článok pokračuje na ďalšej strane)