Za posledných deväť mesiacov nabehal Russ Cook viac ako 12-tisíc kilometrov v 13 rôznych krajinách, momentálne sa so svojou malou podpornou skupinou nachádza v Senegale.
Napriek všetkému úsiliu, ktoré znamenalo zabehnúť denne v priemere viac ako maratón denne, Cook v utorok na sociálnych sieťach oznámil, že jeho epická cesta čelí diplomatickej slepej uličke.
Cook plánoval dokončiť svoju odyseu na najsevernejšom cípe Afriky v Tunisku, najskôr sa však musí dostať do Alžírska cez mauritánsku hranicu. Jeho tímu sa zatiaľ víza do Alžírska získať nepodarilo.
Hranica medzi oboma krajinami má komplikovanú históriu, hlavne kvôli džihádistickym skupinám, ktoré majú pôsobiť v oblastiach medzi Mauritániou a Alžírskom.
„Ak víza nezískame, pre Project Africa to znamená koniec,“ povedal Cook na sieti X. „Toto je jediná možnosť. Alžírsko, ak počúvaš, prosím, ozvi sa.“
Brit s prezývkou „Hardest Geezer“ nazbieral od začiatku svojho behu obrovské množstvo fanúšikov na sociálnych sieťach, pre charitu vyzbieral viac ako 160-tisíc eur.
Vo videu zverejnenom popri jeho posolstve poďakoval 26-ročný mladík fanúšikom za podporu a vyzval ich, aby zvýšili povedomie o vízovej otázke. Cookovo video zdieľali 11 miliónov krát a upútalo aj pozornosť britskej vlády. Predseda parlamentnej skupiny pre Alžírsko v Spojenom kráľovstve Alexander Stafford napísal alžírskemu veľvyslancovi v Spojenom kráľovstve otvorený list a požiadal o udelenie víza pre Cooka.
„Chválime úsilie Russa Cooka na pomoc charite a jeho doterajšie úspechy,“ povedal hovorca Britského úradu pre zahraničné veci. „Poskytli sme mu naše cestovné rady, ktoré jasne komunikujú riziká spojené s cestovaním cez nebezpečné oblasti, do ktorých jednoznačne neodporúčame cestovať. Je na jednotlivcoch, aby sa rozhodli, či sa nimi budú riadiť.“
Cook v staršom rozhovore vysvetlil svoju motiváciu podstúpiť svoju extrémnu výzvu: „Na konci dňa na pľuzgieroch na nohách nezáleží,“ povedal. „Keď budem starec v hojdacom kresle a okolo mňa bude pobehovať 18 vnúčat, budem mať pre ne pár príbehov.“