Pokiaľ sadne Donald Trump znovu do prezidentského kresla v Bielom dome, môže mať
Európska únia problém. Jadrový problém. Aspoň tak si možno vyložiť obavy lídra Európskej ľudovej strany Manfreda Webera. Ten sníva o vlastnom jadrovom dáždniku, v ktorom by dočasne hralo hlavnú úlohu Francúzsko.
Návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu. Pre jeho priaznivcov splnený sen, politické špičky v Európe sa však desia. A majú na to dôvod, už počas Trumpovho prvého mandátu kolovali historky, že svojmu európskemu partnerovi v prípade vojnového konfliktu rozhodne na pomoc nepríde. Brusel je v otázkach bezpečnosti opatrný a nechce sa spoliehať len na Severoatlantickú alianciu, v ktorej má napokon Amerika výsadné postavenie.
Manfred Weber, predseda Európskej ľudovej strany, ktorá podľa prieskumov zvíťazí v júnových voľbách do Európskeho parlamentu, nechce sa len nečinne prizerať. Na sklonku minulého roka napokon vyhlásil, že Trump a Putin budú formovať politiku v roku 2024, informuje iDNES.cz.
Americký prezident dal v minulosti jasne najavo, že NATO mu príliš nevonia. Už v roku 2016 počas predvolebnej kampane povedal, že je Aliancia prekonaná. V roku 2018 ako prezident spochybnil kľúčový článok päť Severoatlantickej zmluvy, keď sa pýtal, či by sa USA mali podieľať na obrane malého štátu ako Čierna Hora, ktorá je tisíce kilometrov ďaleko. Weber preto velí na zbrojenie. A rovno hovorí o európske jadrovom arzenáli.
Ten je paradoxne stále veľmi závislý na Amerike a ozvenách studenej vojny. Už v päťdesiatych rokoch minulého storočia Američania v Európe rozmiestnili tisíce termonukleárnych bômb B61 ako odstrašenie pred prípadnou agresiou Sovietskeho zväzu. Asi dvesto kusov techniky tu prežilo do dneška. V ktorých krajinách sa bomby nachádzajú, bolo až do roku 2019 verejným tajomstvom, než to Severoatlantická aliancia omylom vyzradila.
Americký jadrový arzenál v Európe
Dvadsať bômb nájdeme v nemeckom Bücheli, veľkej leteckej základni asi šesťdesiat kilometrov južne od Kolína nad Rýnom. Zhruba tridsať kusov je na leteckej základni Aviano v severnom Taliansku. Ďalšiu atómovú základňou na Apeninskom polostrove je Ghedi-Torre, kde je zhruba 20 jadrových bômb. Ďalšie sa nachádzajú v Belgicku, Holandsku a tiež v tureckom Incirliku.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)