Vláda chce od začiatku roka 2025 uviesť do platnosti nový zákon o cestnej premávke. Vodičom pribudne ďalšia povinnosť, vďaka nej by sa však mala zvýšiť bezpečnosť chodcov. Slovensko týmto krokom zosúladí predpisy so zvyškom európskych krajín.
Budúci rok plánuje vláda prijať novelu zákona o cestnej premávke, vďaka ktorej sa zvýši bezpečnosť chodcov. Novela sa bude schvaľovať v skoršom termíne na základe hromadného podnetu zo strany Občianskeho združenia Cyklokoalícia. Podľa združenia ide o nevyhnutný krok na ceste k vyššej bezpečnosti premávky a k podpore udržateľnej dopravy.
„Úrad vlády, Ministerstvo vnútra aj polícia sa do značnej miery stotožnili s našimi argumentami za urýchlenie úpravy pravidiel týkajúcich sa priechodov pre chodcov. Vďaka tomu sa plánovaná novelizácia zákona o cestnej premávke presúva na prvý štvrťrok roku 2025,“ vyzdvihol na oficiálnom portáli Cyklokoalície prezident združenia Dan Kollár.
Nové pravidlá na priechodoch
V súčasnosti platí, že vodič je povinný sa približovať k priechodu pre chodcov len takou rýchlosťou, aby bol schopný umožniť chodcovi bezpečný priechod. Podľa pripravovanej novely však bude vodič povinný umožniť bezpečný priechod aj chodcovi, ktorý sa práve chystá vstúpiť na vozovku, informujú Správy RTVS.
Tieto predpisy sú okrem Slovenska platné už aj v ostatných európskych krajinách. Slovensko preto súhlasilo prispôsobiť svoje pravidlá na základe medzinárodného Dohovoru o cestnej premávke.
„Táto úprava vychádza z dohovoru o cestnej premávke, čo je medzinárodná zmluva, v ktorej je aj Slovensko zmluvnou stranou, a ktorá je štandardom pravidiel cestnej premávky v celej Európe. Slovensko sa v tejto veci doteraz trochu odchyľuje od tohto štandardu,“ uviedol Kollár.
Prax novely z okolitých štátov podľa združenia dokazuje, že nové pravidlá sú efektívne a budú fungovať aj v našej krajine.
„Avizovaná zmena zákona, na ktorej potrebu upozorňujeme už roky, bude veľkým krokom pre bezpečnosť chodcov a Slovensko zároveň priblíži k dopravne civilizovaným krajinám. Oceňujeme, že sa k nej vláda jasne hlási v programovom vyhlásení aj pláne legislatívnych úloh, hoci sme presvedčení, že nie je na čo čakať. Čím skôr sa zmenu podarí prijať, tým skôr bude na Slovensku peší pohyb bezpečnejší a komfortnejší, podobne ako vo zvyšku Európy,“ dodal Kollár.