Nová štúdia objavila rozdiely medzi mužmi a ženami, ktoré potvrdzujú, že láska je zložitá a individuálna vec. Ženy podľa nej v dlhodobých vzťahoch láska opúšťa častejšie ako mužov. A citeľnejšie od nich odchádza aj vášeň. Americká štúdia prináša prekvapivé zistenia. Došla k nej rozsiahlym experimentom.
„Manželstvo nepozná záruky. Ak záruky hľadáte, žite s automobilovou batériou.“ Slávna americká autorka humorných novinových stĺpikov Erma Bombecková sa na manželskú inštitúciu, postavenie žien, vzťah muža a ženy pozerala nielen so žartom, ale tiež so zdvihnutou hlavou a realizmom.
Prelomový výskum Saurabha Bhargavy z Carnegie Mellon University jej v skratke dáva za pravdu. Akokoľvek je overovanie hypotéz ohľadom tak unikátneho a intímneho citu komplikované, opiera sa o obsiahly experiment s takmer štyrmi tisíckami mužov a žien.
Výsledky štúdie, ktoré vyšli v prestížnom magazíne Psychological Science , nesú na prvom mieste zistenie, že vo vytrvalosti citu lásky je medzi mužmi a ženami v dlhodobých vzťahoch priepastný rozdiel. Ženy láska opúšťa oveľa skôr ako pánov. Výskum pritom ponúka aj vysvetlenie. Poukazuje na iný citát, jeho autorom je americký dramatik Thornton Wilder. Znie: „Manželstvo je úplatok, ktorý má zabezpečiť, že si slúžka bude myslieť, že je pani domu.“
Partnerská láska hrá prím
Štúdia síce prináša o partnerskej láske prekvapivé postrehy, ale prím jej priznáva. Prisúdil jej ho experiment, pri ktorom muži a ženy v online dotazníku odpovedali na otázku, či v predchádzajúcej hodine zaznamenali obavy, lásku, vzrušenie alebo zlosť. A ak áno, k čomu ona emócia smerovala, kto, čo bolo jej adresátom, akého presne bola typu.
Najčastejšou podobou lásky, ako vyjavili výsledky, bola práve partnerská, pripadlo na ňu 53,3 percenta. Nasledovala láska k vlastným deťom s 20,9 percentami, potom k inému rodinnému príslušníkovi, vykázala 13,8 percenta. Potom sa umiestnila láska k inému človeku, 9,3 percenta, nakoniec láska k miestu alebo k veci s 2,8 percenta, uvádza iDNES.cz.
Láska v dlhodobom vzťahu vyprcháva
Druhý pokus sa účastníkov a účastníčok vypytoval desať dní každých 30 minút, mimo spánku, na ich citové zážitky, pôžitky a spokojnosť. A tiež, podrobnejšie, na záver dňa pred spaním. Ukázalo sa, že ženy cítia dvakrát častejšie pocit lásky ako muži, prihlásili sa k nemu celkom v štyroch percentách počas sledovaného časového obdobia, muži v 2,3 percentách.
Autora práce však tiež zaujímalo, ako sa na pocite lásky podpisuje dĺžka vzťahu. Ľudia, ktorí boli zosobášení tri roky a viac, vykazovali o tridsaťsedem percent menej partnerskej lásky ako tí, ktorí boli v manželstve menej ako dva roky.
Ženy prichádzajú o lásku viac. A tiež o vášeň
Za odchodom lásky pritom stojí predovšetkým ženská časť párov. Muži vykazovali vo zväzkoch, bez ohľadu na dĺžku ich trvania, pokles zažívanej lásky o 9,2 percenta, ženy o plných 55,2 percenta. Romantický cit klesá oveľa silnejšie u žien ako u mužov, zhŕňa Psychology Today .
(Článok pokračuje na ďalšej strane)