Zabudnite na teplú náruč sauny a presuňte sa na opačný koniec teplotného spektra – do ľadovej vody alebo ostrého, suchého mrazu, navrhuje magazín Doma DNES. Ak totiž pandémia priniesla niečo naozaj pozitívne, možno k tomu pripočítať aj vlnu všeobecného záujmu o otužovanie. A niet pochýb o tom, že studená voda dokáže prebudiť každého, informoval portál iDnes.cz.
Mnohí už odporúčali posilniť si psychiku a, samozrejme, aj telo pobytom v ľadovej vode. Známy liečiteľ a kňaz Sebastian Kneipp, Vincenz Priessnitz, ale aj Miroslav Tyrš či zakladateľ českého Junáka – Antonín Benjamin Svojsík. Ide o jednoduchú metódu, ktorá posilní váš imunitný systém a urobí vás odolnejšími voči dnes bežným prechladnutiam a nádcham. Zároveň si prekrvíte organizmus, posilníte kardiovaskulárny systém, znížite vysoký krvný tlak atď.
Nemusíte dodržiavať žiadnu špeciálnu diétu ani životosprávu, ale neodporúča sa kombinovať otužovanie s alkoholom. Najmä ak sa chystáte kúpať v ľadovej vode v prírode – čo je mimochodom vždy lepšie robiť aspoň vo dvoch. Toto všetko má jeden zásadný problém. Najskôr je to pre nás, rozmaznaných modernou civilizáciou, nepríjemné, a navyše je nám nepríjemne chladno a zima.
Myslite aj na svoje zdravie
Vo viacerých článkoch sa odporúča, aby ste sa o prípadnom otužovaní najprv poradili s lekármi. Vy však viete, aké máte zdravotné problémy, a určite ste dostatočne rozumný. Veľké teplotné šoky nie sú pre oslabené srdce dobré, pretože zužujú cievy a výrazne zvyšujú krvný tlak. Takže ľudia s kardiovaskulárnymi problémami, ako aj tí, ktorí prekonali mozgovú príhodu alebo trpia epilepsiou, by sa mali otužovaniu vyhnúť. Neodporúča sa ani tehotným ženám.
Ale aj všetci ostatní by mali k otužovaniu pristupovať pomaly, opatrne, krok za krokom. Nemalo by ísť o prekonávanie rekordov, ale skôr o počúvanie podnetov prichádzajúcich z vlastného tela. Môžete začať doma spaním pri otvorenom okne, umývaním tela uterákom namočeným v studenej vode alebo ľadovou sprchou – najlepšie hneď ráno. Telo by sa malo otužovať rovnomerne, ale hlava je citlivejšia a môže sa sprchovať kratšie. Potom by ste sa mali dobre osušiť, teplo sa obliecť a zahriať sa možno niekoľkými jednoduchými cvikmi. Pretože predtým, ako sa prihlásite do niektorého z otužovacích klubov, by ste už mali mať niečo za sebou.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)