Máte radi miesta opradené rúškom tajomstva? Slovensko ukrýva vo svojom lone množstvo miest, ktoré sú obklopené aurou mystiky a nevysvetliteľných fenoménov. V tomto článku vás zavedieme do najtajomnejších kútov Slovenska, z ktorých budete mať husiu kožu.
Slovenský Stonehenge
Mnoho ľudí cestuje do Veľkej Británie, aby videlo Stonehenge a ani len netušia, že aj na Slovensku máme menšiu verziu tohto kamenného diela. Slovenské menhiry, ako sa týmto kamenným blokom v skutočnosti hovorí, sa nachádzajú v meste Holíč. Nájdete ich konkrétne na nádvorí Remeselného domu – budovy Holičskej fajansy, kde si ich na rozdiel od britského Stonehenge viete pozrieť bez obrovského davu turistov. Zaujímavosťou je, že tieto menhiry boli nájdené v roku 1988 pri výstavbe sídliska. Ich vek je datovaný do obdobia pred 5 500 až 6 500 rokmi, čo znamená, že sú staršie ako egyptské pyramídy. Na slovenskom Stonehenge nájdete rôzne obrazce zvierat alebo nástrojov.
Slovenský čínsky múr
Slovenský čínsky múr alebo val obrov je jednou z najväčších záhad slovenských dejín. Do dnešného dňa nie je úplne jasné, kto ho postavil a aký bol skutočný dôvod. Val bol 12 až 16 metrov vysoký, stále sa však zmenšuje. V minulosti ľudia verili, že bol výtvorom obrov, pričom dôvodom mohol byť aj fakt, že blízko valu sa našli hroby s telami, ktorých výška bola viac ako dva metre. Aký bol val dlhý? Dodnes sú tam viditeľné stopy, ktoré majú až 60 km, ale odborníci odhadujú, že val mohol byť dlhý aj 400 km. Najlepšie miesto, kde uvidíte tento val, je v obci Pečenice, kde ho evidoval aj pamiatkový úrad SR ako národnú kultúrnu pamiatku.
Bermudský trojuholník Slovenska
(Článok pokračuje na ďalšej strane)