Napätie prichádza v čase zúriacej vojny medzi teroristami z Hamasu a Izraelom a húsijských útokov v Červenom mori.
Po ničivej vojne v Gaze – a s nimi súvisiacimi útokmi Húsiitov v Červenom mori, ktoré ohrozujú svetový obchod – začali lietať rakety aj medzi Iránom a Pakistanom.
Na prvý pohľad môže všetko vyzerať ako lavínovito sa šíriaci konflikt, do ktorého čoskoro spadne celý región.
Realita je ale podľa väčšiny analytikov menej dramatická.
Seznam Správy prinášajú odpovede na otázky, ktoré sa s krízou vo vzťahoch medzi Pakistanom a Iránom spájajú.
Čo sa stalo?
Všetko sa začalo v utorok, keď Irán zaútočil na ciele v pakistanskom Balúčistáne. Podľa tamojších úradov zomreli dve deti, tri dievčatá potom utrpeli zranenia.
Teherán oznámil, že mieril na teroristickú organizáciu Džajš al-Adl (Armáda spravodlivosti), ktorá v poslednom čase stupňuje svoje cezhraničné útoky proti iránskym bezpečnostným zložkám.
Pre Islamabad útok pochopiteľne znamenal narušenie suverenity a odveta na seba nenechala dlho čakať – vo štvrtok Pakistanci udreli na ciele v provincii Sistan a Balúčistán, konkrétne na balúčske povstalecké skupiny.
Výsledkom bolo podľa iránskej diplomacie deväť mŕtvych, z toho štyri ženy a tri deti. Zabitý mal byť v pohraničnom regióne tiež jeden z dôstojníkov Iránskych revolučných gárd.
Pakistan potom hovorí o neupresnenom počte zabitých teroristov, na sociálnych sieťach kolujú aj ich snímky. Tvrdenie ani jednej strany však v tejto chvíli nemožno overiť.
Čo viedlo k útokom?
Iránsky minister zahraničia Hosejn Amir Abdollahija po utorkovom údere vyhlásil, že „žiadny z občanov spriatelenej krajiny Pakistanu nebol terčom iránskych rakiet a dronov“. Pakistan však smrtiaci útok na svoje územie odsúdil a napätie v regióne prudko vzrástlo.
Súčasné násilnosti na hraniciach by mohli súvisieť s nedávnym bombovým útokom pri hrobke iránskeho generála Solejmáního, pri ktorom bolo zabitých okolo sto ľudí.
K atentátu sa prihlásilo teroristické hnutie Islamský štát, ktoré by podľa Fakhara Kakakhela, bezpečnostného analytika z pakistanského Péšávaru, mohlo spolupracovať so skupinou Džajš al-Adl, pretože zdieľajú protiiránsku ideológiu.
„Džajš al-Adl mohla sprostredkovať vstup tadžického bojovníka z ISIS-K do Iránu za účelom samovražedného atentátu v Kermáne,“ vysvetlil pre server Nikkei Asia .
(Článok pokračuje na ďalšej strane)