Ako by sa vám páčilo tráviť každý deň vonku namiesto vysedávania v kancelárii? Niekto by svoje teplé miestečko opustiť nechcel, iný by túto zmenu uvítal. Už dávno sa predsa vie, že pobyt v prírode za každého počasia prospieva telu aj duši.
Svoje by o tom vedeli rozprávať škôlkari z lesných škôlok, ktorí každý deň pracovného týždňa trávia namiesto prekúrených priestorov škôlky na čerstvom vzduchu. Neviete si predstaviť, ako by to vaša ratolesť zvládla? Možno po prečítaní tohto článku zmeníte názor.
Čo je to lesná škôlka?
Ak ste o lesných škôlkach ešte nepočuli, má to svoj dôvod. Na Slovensku ich máme tak málo, že by sme ich spočítali na prstoch dvoch rúk. Dá sa však čakať, že tak, ako u nás kedysi zažívali „boom“ Montessori škôlky, budú postupom času pribúdať v slovenských mestách aj lesné škôlky.
Nie je to však žiaden moderný výmysel. Prvé škôlky v lone prírody, bez múrov a stien, vznikli už v 50. rokoch minulého storočia. Kde inde ako v Škandinávii, ktorej obyvatelia sú známi láskou k prírode aj otužovaniu.
Pod pojmom lesná škôlka si nepredstavujte sad mladých stromčekov, ale predškolské zariadenie, v ktorom deti trávia väčšinu času vonku. V každom ročnom období a za každého počasia.
Neexistuje zlé počasie, iba zlé oblečenie
Doba strávená vonku záleží individuálne od každej škôlky. V niektorej si chodia detičky pospať do interiéru, v niektorej prebieha v interiéri stravovanie, v niektorej prebieha program výlučne vonku.
Vonku sa deti hrajú a vzdelávajú, vonku jedia a vonku dokonca aj spia. Vystačia si maximálne s prístreškom v prípade dažďa a maringotkou na uskladnenie príslušenstva.
Väčšinu lesných škôlok môžu navštevovať deti od troch rokov, pričom sa nedelia podľa veku. Trávia čas pohromade, čo má pozitívny vplyv na všetkých. Mladší sa učia od starších, starší sa zas učia starostlivosti o mladších.
(Článok pokračuje na ďalšej strane)